Agat mszysty

Agat mszysty

Agat mszysty to odmiana agatu i chalcedonu, charakteryzująca się zazwyczaj jasną, jednolitą barwą, która najczęściej jest przezroczysta. W jej wnętrzu znajdują się bogato rozgałęzione wtrącenia zielonej hornblendy lub chlorytu, które przypominają mchy (stąd nazwa), a czasami mają kształt zwojów mózgu. Dodatkowo, wtrącenia tlenku żelaza mogą nadawać jej odcień czerwonobrązowy.

Właściwości

Wzór chemiczny: SiO2 – krzemionka

Układ krystalograficzny: trygonalny, mikrokrystaliczne

Twardość: 6,5 – 7

Gęstość: 2,58 – 2,64

Rysa: biała

Barwa: bezbarwna z zielonymi, brązowymi lub czerwonymi wrostkami.

Przełam: nierówny

Łupliwość: brak

Ze względu na to, że nie jest strefowany, określenie agat jest z naukowego punktu widzenia nieprawidłowe.

Występowanie

Agat mszysty występuje jako wypełnienie szczelin lub w złożach wtórnych w postaci otoczaków. Duże ilości tego minerału można znaleźć głównie w Indiach, szczególnie w regionie Wyżyny Dekan, gdzie występują najpiękniejsze zielone okazy. Inne miejsca, gdzie można go spotkać, to Chiny, Rosja (Ural, Zabajkale), USA (Kolorado, Michigan, Oregon, Utah), Algieria (Góry Atlas) oraz Jemen (okolice Mokka nad Morzem Czerwonym).

Zastosowanie

Odmiana ta jest zwykle szlifowana na cienkie płytki, kaboszony lub koraliki, które są wykorzystywane do produkcji naszyjników. Wytwarza się z niej również wisiory i broszki. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi nie ma ryzyka pomylenia jej z innymi naturalnymi kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi.

Zobacz też

Bibliografia

Kazimierz Maślankiewicz: Kamienie szlachetne. Wyd. 3 popr. i uzup. Warszawa: Wydawnictwo Geologiczne, 1982. Brak numerów stron w książce.

Michał Sachanbiński: Vademecum zbieracza kamieni szlachetnych i ozdobnych. Warszawa: Wydawnictwo Geologiczne, 1984. ISBN 83-220-0199-1. Brak numerów stron w książce.