Agaricus litoralis (Wakef. & A. Pearson) Pilát
Gatunek grzybów zaliczany do rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae).
Systematyka i nazewnictwo
Klasyfikacja według Index Fungorum: Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi.
Po raz pierwszy ten takson został opisany przez Christiana Hendrika Persoona, a następnie przez Elsi Maud Wakefield, który w 1946 roku nadał mu nazwę Psaliota litoralis. Obecną nazwę, uznaną przez Index Fungorum, wprowadził w 1952 roku Albert Pilát, przenosząc go do rodzaju Agaricus.
Charakterystyka
Grzyby te są jadalne. Kapelusz ma średnicę od 4 do 8 cm, w centralnej części jest lekko żółtawy lub brązowawy, pokryty przylegającymi łuskami. Posiada blaszkowaty hymenofor, umieszczony na maczugowatym trzonie, do którego przylega wąski, zwisający pierścień. Charakterystyczną cechą Agaricus litoralis jest obecność cystyd na ostrzach blaszek.
Występowanie i siedlisko
Najwięcej stanowisk Agaricus litoralis zarejestrowano w Europie, natomiast poza nią notowane są pojedyncze przypadki w Afryce, Azji oraz na Nowej Zelandii. W opracowanym w 2003 roku przez W. Wojewodę wykazie wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych w Polsce nie występuje, jednak jego stanowiska zostały odnotowane w późniejszych latach.
Jest to naziemny grzyb saprotroficzny, który można spotkać na łąkach, obrzeżach lasów oraz czasami w zaroślach. Owocniki wytwarza od lipca do września.