Agardyt

Agardyt

Agardyt to minerał będący trójwodnym zasadowym arsenianem wapnia, miedzi oraz metali ziem rzadkich, takich jak cer, lantan, neodym i itr. Nazwę tego minerału tworzy się od najobficiej występującego pierwiastka ziem rzadkich, na przykład agardyt cerowy lub agardyt neodymowy. Agardyt przyjmuje formę zbitych wiązek igiełkowatych kryształków, które są kruche i niełupią się. Ich połysk jest jedwabisty lub szklisty, a barwa waha się od oliwkowozielonej do niebieskozielonej. Został on po raz pierwszy znaleziony i opisany w 1970 roku w Schwarzwaldzie, a jego nazwa honoruje francuskiego geologa Jules’a Agarda.

Występowanie

Ten rzadki minerał można znaleźć w strefie utleniania złóż miedzi, na przykład w Bou Skour w Maroku, w Schwarzwaldzie oraz Saksonii w Niemczech, a także w Laurion w Grecji. Agardyt występuje w towarzystwie takich minerałów jak azuryt, malachit, kupryt, miedź rodzima, kwarc, adamit, olivenit oraz limonit.

Rozpoznawanie

W odróżnieniu od białawozielonego olivenitu, agardyt charakteryzuje się cieńszymi igiełkami o barwie od żółtawozielonej do niebieskozielonej.

Może również przypominać malachit, który jednak wytwarza dwutlenek węgla po skropieniu kwasem.

Przypisy

Bibliografia

Helga Hofman: Minerały Rozpoznać – Podziwiać – Chronić. Warszawa: Bauer-Weltbild Media Sp.z o.o, 2001, s. 58. ISBN 83-88729-76-4.

https://web.archive.org/web/20110116132625/http://mineraly.rolnicy.com/agardyt/

http://webmineral.com/data/Agardite-%28Ce%29.shtml