Agapit I (łac. Agapitus I, ur. w Rzymie, zm. 22 kwietnia 536 w Konstantynopolu) – święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego (ros. Святитель Агапит, Папа Римский), 57. papież, sprawujący urząd od 13 maja 535 do 22 kwietnia 536.
Życiorys
Był Rzymianinem, wywodził się z rodu Anicjuszów, był synem kapłana Giordana oraz krewnym papieża Feliksa III. Po swoim wyborze na papieża, Agapit musiał spełnić żądania króla Ostrogotów Atalaryka, dotyczące wypłaty wysokiej daniny. Wraz z uznanym historykiem Kasjodorem, papież planował utworzenie w Rzymie wyższej uczelni teologicznej, jednak przed zrealizowaniem tych zamierzeń, nowy władca po Atalaryku, Teodahad, powierzył mu misję dyplomatyczną w Konstantynopolu. Agapit miał za zadanie przekonać cesarza Justyniana do rezygnacji z wojny przeciwko Gotom w Italii, co jednak nie przyniosło rezultatu.
Zgodnie z legendą, w trakcie podróży do Konstantynopola, spotkał kulawą i niemą osobę, której udało się uzdrowić. Po przyjęciu komunii św., ów człowiek miał zacząć mówić. W Konstantynopolu, Agapit miał także uzdrowić innego ślepego i ubogiego. Na zwołanym wówczas soborze w Konstantynopolu, św. Agapit I zdecydowanie skrytykował heretyków, w tym Seweriusza, którzy twierdzili, że Ciało Jezusa Chrystusa, podobnie jak ciała innych ludzi, uległo gniciu po śmierci.
W Konstantynopolu, papież usunął patriarchę Antyma I, zwolennika monofizytyzmu, i mianował na jego miejsce Menasa. Nie wracając do Rzymu, Agapit zmarł w Konstantynopolu.
Kościół katolicki wspomina św. Agapita 22 kwietnia, natomiast Cerkiew prawosławna czci świętego papieża rzymskiego 17/30 kwietnia, co odpowiada 30 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego.
Zobacz też
- kult świętych
- modlitwa za pośrednictwem świętego
- święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
- święci prawosławni
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
Jan Wierusz Kowalski, Poczet papieży, Warszawa 1986
Święty Agapit I, papież. Brewiarz. [dostęp 2012-09-28]. (pol.).
Święty Agapit. Kalendarium prawosławne według kalendarza juliańskiego. [dostęp 2012-09-28]. (ros.).
Pope St. Agapetus I. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-09-28]. (ang.).