Agapant (Agapanthus L’Hér.) to rodzaj roślin należących do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), który w przeszłości w niektórych klasyfikacjach był także traktowany jako osobna rodzina agapantowatych (Agapanthaceae). W obrębie tego rodzaju wyróżnia się 7 gatunków, które naturalnie występują w Afryce Południowej. Gatunkiem typowym jest Agapanthus umbellatus L’Hér.
Morfologia
Agapanty to byliny z łukowato wyginającymi się, równowąskimi liśćmi, które wyrastają z krótkich kłączy z długimi, mięsistymi korzeniami. Kwiaty pojawiają się w gęstych baldachogronach na wysokich głąbikach, które mogą osiągać wysokość powyżej 1 m. Okwiat kwiatów występuje w różnych odcieniach koloru niebieskiego.
Systematyka
Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)
Rodzaj należy do monotypowej podrodziny Agapanthoideae Endl., w rodzinie amarylkowatych (Amaryllidaceae), która jest grupą siostrzaną dla szparagowatych (Asparagaceae s.l.) w obrębie szparagowców (Asparagales) w kladzie jednoliściennych. W systemie APG II z 2003 roku rodzaj był klasyfikowany w monotypowej rodzinie agapantowatych Agapanthaceae.
Pozycja rodzaju w systemie Reveala (1993-1994)
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa liliowe (Liliidae J.H. Schaffn.), nadrząd Lilianae Takht., rząd amarylkowce (Amaryllidales Bromhead), rodzina czosnkowate (Alliaceae J. Agardh), podrodzina Agapanthoideae Endl., plemię Agapantheae Dumort., podplemię Agapanthinae Benth. & Hook.f., rodzaj agapant (Agapanthus L’Hér.)
Wykaz gatunków
- Agapanthus africanus (L.) Hoffmanns. – agapant afrykański, a. baldaszkowy
- Agapanthus campanulatus F.M.Leight. – agapant dzwonkowaty
- Agapanthus caulescens Spreng. – agapant łodygowy
- Agapanthus coddii F.M.Leight.
- Agapanthus inapertus Beauverd – agapant wąskolistny
- Agapanthus praecox Willd. – agapant wczesny
- Agapanthus walshii L.Bolus
Zastosowanie
Rośliny te są wykorzystywane jako ozdobne.
Uprawa
Agapanty preferują glebę gliniastą, żyzną i przepuszczalną, z dodatkiem piasku i torfu, oraz wymagają obfitego podlewania w trakcie wegetacji. W cieplejszym klimacie możliwa jest uprawa w gruncie. Jednakże, ponieważ nie tolerują mrozów, w chłodniejszych rejonach zazwyczaj uprawiane są w pojemnikach (misach, donicach), które w cieplejszych miesiącach można wystawiać do ogrodu. W okresie zimowym rośliny powinny być przechowywane w pomieszczeniach z dostępem do światła, w temperaturze 1–8 °C, z ograniczonym podlewaniem.
Podczas sadzenia w doniczkach, kłącza należy przykryć cienką warstwą ziemi. Kwitnienie przypada na okres od lipca do września, a roślina wymaga słonecznych stanowisk. Agapanty powinny być regularnie nawożone płynnymi nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących.