Agaonidae

Agaonidae to rodzina błonkówek, która należy do nadrodziny bleskotek.

Zasięg występowania

Przedstawiciele tej rodziny występują w cieplejszych obszarach całego świata. W Polsce nie są obecni.

Biologia i ekologia

Agaonidae są symbiontami figowców – każdy gatunek figowca współżyje z jednym lub dwoma gatunkami symbiotycznymi. Samice składają jaja wewnątrz kwiatostanów, gdzie larwy rozwijają się w galasach. Samce, pochodzące z jednego pokolenia i żerujące na tym samym drzewie, wychodzą z komór poczwarkowych w momencie, gdy kwiaty dojrzewają, i robią to jednocześnie. Nie opuszczają one kwiatów, lecz poruszają się wewnątrz nich, aby znaleźć najbliższą samicę, zanim ta opuści galas. Po zapłodnieniu samica wydostaje się przez tunel wygryziony przez samca i, poszukując drogi ucieczki z kwiatu, zostaje pokryta pyłkiem. Następnie opuszcza drzewo macierzyste, poszukując innego, którego kwiatostany są w innej fazie rozwoju.

Przedstawiciele Sycoecinae, Sycophaginae oraz Otitesellinae, którzy wcześniej byli zaliczani do tej rodziny, mogą tworzyć galasy na figowcach lub być parazytoidami larw Agaonidae.

Systematyka

Obecnie do rodziny Agaonidae należy pięć podrodzin:

  • Agaoninae
  • Blastophaginae
  • Kradibiinae
  • Sycophaginae
  • Tetrapusinae

Podrodziny Otitesellinae, Sycoecninae, Sycophaginae oraz Sycoryctinae są obecnie klasyfikowane jako część siercinkowatych.

Przypisy