Agama
Agama (dewanagari आगम, trl. Āgama – „schodzenie”, „tradycja”) to hinduistyczne teksty, które zajmują się tematyką rytuałów świątynnych oraz filozofii. W ramach hinduizmu, agamy stanowią ogromne zbiory sanskryckich pism, które są czczone jako smryti (zapamiętane pisma). Agamy związane z wisznuizmem zazwyczaj określane są mianem sanhita, natomiast te związane z śaktiyzmem noszą nazwę tantra.
Agamy stanowią fundamentalne źródło oraz wzór dla rytuałów, jogi i konstrukcji świątyń.
Agamy śiwaickie
Agamy śiwaickie to święte pisma związane z tradycją śiwaizmu. Istnieje ponad 200 dzieł, które są klasyfikowane jako pisemny i autoryzowany przekaz śiwaizmu. Uważane są za objawienia, które zostały dane przez Śiwę w różnych formach i postaciach.
Kanon agam południowego śiwaizmu, znany jako Śajwasiddhanta, składa się z 28 ksiąg.
Wiele dzieł północnego śiwaizmu uznawane jest za ezoteryczne, dostępne jedynie dla wybranych uczniów. Kanon agamy jest w śiwaizmie traktowany jako rodzaj piątej Wedy.
Agamy Śiwy oddają cześć Ostatecznej Rzeczywistości jako Śiwie (śiwaizm).
Agamy śaktyjskie
Śaktyjskie pisma, znane jako tantry, czczą Ostateczną Rzeczywistość jako Śakti, która jest małżonką Śiwy oraz Boską Matką kosmosu (śaktyzm). Każdy zbiór tekstów poświęcony jest kluczowym naukom filozoficznym i teologicznym tej religii.
Pisma wisznuizmu, takie jak pańćaratra i Waikhanasa Samhity, oddają cześć Ostatecznej Rzeczywistości jako Wisznu (wisznuizm).