Agama turkiestańska

Agama turkiestańska

Agama turkiestańska (Paralaudakia lehmanni) to gatunek jaszczurki należący do podrodziny Agaminae w rodzinie agamowatych (Agamidae).

Występowanie

Gatunek ten można spotkać w Azji Środkowej, obejmującej wschodnie tereny Turkmenistanu, Uzbekistanu, zachodni Tadżykistan, południowy Kirgistan oraz północny Afganistan.

Agama turkiestańska zamieszkuje obszary górskie, takie jak Pamir oraz sąsiednie pasma, na wysokości do 3400 m n.p.m. Preferuje tereny skaliste, w tym rumowiska, rozpadliny oraz urwiska, często w pobliżu rzek i potoków. Zimuje oraz ukrywa się w szczelinach skalnych i pod kamieniami.

Cechy morfologiczne

Jaszczurka ta osiąga długość około 15 cm. Jej ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie. Na głowie, za błonami bębenkowymi oraz na szyi znajdują się fałdy skórne pokryte gęsto rozmieszczonymi, ostrymi łuskami. Na grzbiecie wyróżnia się szerokie, podłużne pasmo większych łusek, które mają wyraźne żebrowanie. W tylnej części i na bokach tułowia znajdują się rzędy niewielkich, skośnych wzgórków, które są pokryte większymi, silnie żeberkowanymi i kolczastymi łuskami. Ogon jest pokryty regularnymi pierścieniami łusek. Ubarwienie może być szarogliniaste lub ceglaste, z nieregularnymi czarnymi plamkami na ogonie, które czasem tworzą poprzeczne, czarne pasy. Samce charakteryzują się czarnym gardłem z pomarańczowymi plamkami, które zanikają okresowo.

Odżywianie

Agama turkiestańska żywi się głównie owadami oraz pajęczakami.

Rozród

Na przełomie czerwca i lipca samice składają od 2 do 3 jaj, których długość wynosi około 20 mm.

Przypisy

Bibliografia

W. Juszczyk: Gady i płazy. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, seria: Mały słownik zoologiczny. ISBN 83-214-0043-4. Brak numerów stron w książce.