Agama stepowa

Agama stepowa

Agama stepowa (Trapelus sanguinolentus) to gatunek gada z rodziny agamowatych (Agamidae).

Występowanie

Gatunek ten można spotkać w Azji Środkowej, obejmującej południowy Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, północno-wschodni Iran, północny Afganistan oraz północno-zachodnie Chiny. Dodatkowo, występuje w południowo-wschodniej Europie, szczególnie na Nizinie Nadkaspijskiej w Rosji, między rzekami Terek i Kuma.

Agama stepowa preferuje środowiska takie jak step, półpustynia i pustynia, występując na terenach piaszczystych lub kamienistych, gdzie rośnie trawiasta lub krzewiasta roślinność. W górach można ją spotkać na wysokości do 1200 m n.p.m.

Cechy morfologiczne

Osobniki dorosłe osiągają długość do 30 cm.

U samców grzbiet jest szaro ubarwiony, z charakterystycznymi owalnymi plamami w kolorze stalowoniebieskim. Podgardle, pierś oraz boki tułowia mają liliowy odcień. W sytuacji podrażnienia lub w wysokiej temperaturze brzuch oraz boki ciała zmieniają kolor na granatowoniebieski.

Samice natomiast charakteryzują się jasnoszarym grzbietem z rzędami brązowych plam, a boki ich ciała są żółtozielone. W odpowiedzi na podrażnienia lub wysoką temperaturę plamy na grzbiecie stają się pomarańczowoczerwone, a boki tułowia ciemnobrązowe.

Odżywianie

Agama stepowa jest aktywnym zwierzęciem w ciągu dnia. Jej dieta składa się głównie z stawonogów, takich jak pajęczaki, prostoskrzydłe oraz mrówki, a także z soczystych części roślin.

Rozród

W lipcu samice składają od 5 do 14 jaj w wygrzebanych przez siebie jamach.

Przypisy

Bibliografia

Włodzimierz W. Juszczyk, Mały słownik zoologiczny: gady i płazy, wyd. 2, Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 15, ISBN 83-214-0043-4.