Agadez

Agadez

Agadez to miasto znajdujące się w środkowym Nigrze, w oazie o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 118,6 tys. (stan na 2013 rok). Jest to główny ośrodek administracyjny regionu Agadez.

Miasto pełni rolę centrum handlowego dla obszaru rolniczego, który zajmuje się uprawą zbóż, palmy daktylowej, a także hodowlą bydła i kóz. Przez Agadez przebiegają tradycyjne szlaki karawanowe. Od XV wieku miasto było znane jako ośrodek kultury Tuaregów oraz centrum islamu. W 2013 roku historyczne centrum Agadezu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Agadezie znajduje się stadion Stade d’Agadez.

Historia

Agadez zostało założone w XI wieku, a od XIV wieku zaczęło dynamicznie się rozwijać dzięki swojemu strategicznemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków transsaharyjskich. Kluczowe znaczenie miały karawany transportujące sól z Bilmy.

W roku 1449 Agadez stał się siedzibą sułtana, a około 1500 roku został podbity przez Songhaj. W tym czasie miasto miało około 30 tys. mieszkańców i było istotnym przystankiem dla karawan podróżujących między miastami Kano i Timbuktu na południu, a oazami Ghat, Ghadamis oraz Trypolisem na północy.

Po inwazji marokańskiej miasto zaczęło powoli tracić na znaczeniu.

W okolicach 1900 roku Agadez zostało zdobyte przez Francuzów, którzy krwawo stłumili powstanie kierowane przez Kaocen Ag Mohammeda w 1916 roku. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku miasto było ważnym centrum oporu Tuaregów.

W latach osiemdziesiątych Agadez rozwijało się jako centrum handlowe, a rajd Dakar, który miał swoje początki w tym okresie, przyczynił się do wzrostu zainteresowania turystycznego w regionie.

Obecnie gospodarka miasta znacznie podupadła, co jest spowodowane odpływem turystów z uwagi na niepewną sytuację związaną z obecnością różnych grup przestępczych.

Aktualnie kluczowym elementem gospodarki jest wydobycie uranu, a złoża znajdujące się w okolicach Agadezu należą do największych na świecie.

Miasto jest również znane z handlu wielbłądami oraz produkcji skór.

Do najważniejszych zabytków należą:

  • Wielki Meczet, zbudowany w 1515 roku, a odnowiony w 1884 roku w tym samym stylu.
  • Pałac Kaoccen (aktualnie przekształcony w hotel).
  • Pałac Sułtana.

Agadez posiada również międzynarodowy port lotniczy im. Mano Dayak, który został nazwany na cześć politycznego lidera Tuaregów w tym regionie.

Bibliografia

Aboubacar Adamou, Agadez et sa région. Contribution à l’étude du Sahel et du Sahara nigériens, Études nigériennes, n°44, (1979), s. 358

Julien Brachet, Migrations transsahariennes. Vers un désert cosmopolite et morcelé (Niger), Paris: Le Croquant, (2009), s. 324, ISBN 978-2-914968-65-2

Linki zewnętrzne

world-gazetteer.com – Agadez