Aga Mikolaj (właśc. Agnieszka Beata Mikołajczyk, ur. 7 marca 1971 w Kutnie, zm. 11 listopada 2021) była polską śpiewaczką operową i operetkową (sopran).
Edukacja
Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Kutnie, gdzie kształciła się w klasie śpiewu pod okiem Józefa Śledzickiego. W latach 1990–1996 studiowała na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prowadzonej przez prof. Antoninę Kawecką. Kontynuowała naukę w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Brała również udział w kursach mistrzowskich, m.in. z Renatą Scotto oraz Elisabeth Schwarzkopf.
Kariera
Karierę rozpoczęła w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie występowała w latach 1995–2002. Następnie była związana z Bayerische Staatsoper w Monachium. Występowała również na wielu innych scenach operowych, takich jak: La Scala w Mediolanie, Staatsoper w Berlinie, Teatr Bolszoj w Moskwie, Semperoper w Dreźnie, Opéra de Bastille w Paryżu, New National Theatre w Tokio, Opéra de Monte Carlo w Monako, Deutsche Oper w Berlinie, Aalto-Theater w Essen, Volksoper w Wiedniu, Národní divadlo w Pradze oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Role operowe
W swoim repertuarze miała następujące partie: Hrabina (Wesele Figara), Pamina (Czarodziejski Flet), Rachel (Żydówka), Elwira (Don Giovanni), Micaëla (Carmen), Gretel (Hänsel und Gretel), Kobieta-kwiat (Parsifal), Ännchen (Wolny strzelec), Drusilla (Koronacja Poppei), Marcelina (Fidelio), Eurydyka (Orfeusz i Eurydyka), Najada (Ariadna na Naksos), Almirena (Rinaldo), Musetta (Cyganeria), Fiordiligi (Così fan tutte), Eva (Śpiewacy norymberscy), Alice Ford (Falstaff) oraz Tatiana (Eugeniusz Oniegin).
Role operetkowe
W operetkach śpiewała partię Rosalindy (Zemsta Nietoperza). W jej programie koncertowym znajdowały się również dzieła operetkowe takie jak: Księżniczka Czardasza, Baron Cygański oraz Wiedeńska Krew.
Nagrody
Otrzymała Nagrodę Specjalną w Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995), Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę G. F. Händla na 41. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w 's-Hertogenbosch (1996), II Nagrodę oraz Nagrodę Verdiego na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Alfredo Krausa w Las Palmas (1999), a także wyróżnienie „TZ Rose“ za kreację Micaeli (2011).
Życie prywatne
Jej mężem był austriacki dyrygent Karl Sollak.
Upamiętnienie
W 2022 roku skwer w Kutnie otrzymał nazwę imienia Agnieszki Mikołajczyk „Agi Mikolaj”.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Aga Mikolaj [w:] Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego [online] [dostęp 2023-04-07]
Aga Mikolaj (1971–2021) [w:] Ruch Muzyczny [online] [dostęp 2023-04-07]