Afrowiórka pręgowana
Afrowiórka pręgowana, znana także jako wiewiórka ziemna (Euxerus erythropus), to gatunek gryzonia należący do rodziny wiewiórkowatych.
Systematyka
Gatunek E. erythropus dzieli się na sześć podgatunków:
- E. erythropus erythropus
- E. erythropus chadensis
- E. erythropus lacustris
- E. erythropus leucoumbrinus
- E. erythropus limitaneus
- E. erythropus microdon
Średnie wymiary
Długość ciała wynosi od 22 do 30 cm, natomiast długość ogona to 18–27 cm.
Występowanie
Afrowiórka pręgowana można spotkać w lasach, buszu oraz sawannach Afryki, od Maroka po Kenię.
Tryb życia
Afrowiórka pręgowana jest bardzo podobna pod względem ubarwienia do pręgowca amerykańskiego, jednak w przeciwieństwie do niego, jej sierść jest twarda i gładka, a niemal całkowicie pozbawiona włosów wełniastych. Te gryzonie żyją w rozbudowanych systemach nor, które wykopują silnymi przednimi kończynami. Żerują bez lęku w ciągu dnia, spożywając nasiona, jagody oraz młode pędy. Afrowiórki pręgowane tworzą grupy, w których członkowie pozdrawiają się przelotnym „pocałunkiem” oraz wymianą fantazyjnych uderzeń ogonem. W niektórych rejonach ich występowania tubylcy wierzą, że ich ukąszenie jest jadowite. W rzeczywistości nie jest to prawda, jednak w gruczołach ślinowych tych zwierząt znajdują się paciorkowce (streptokoki), które mogą powodować sepsę.
Rozmnażanie
Okres godowy afrowiórki przypada na marzec lub kwiecień. Po ciąży trwającej około 4 tygodni, samica rodzi od 3 do 4 młodych.