Afrowiórka

Afrowiórka (Xerus)

Afrowiórka (Xerus) to rodzaj ssaków zaliczanych do podrodziny afrowiórek (Xerinae) w rodzinie wiewiórkowatych (Sciuridae).

Zasięg występowania

W obrębie tego rodzaju znajduje się jeden współczesny gatunek, który występuje w Afryce.

Morfologia

Długość ciała, z pominięciem ogona, wynosi od 226 do 269 mm, a długość ogona to 182–203 mm. Masa ciała waha się od 152 do 369 g.

Systematyka

Rodzaj został określony w 1833 roku przez niemieckich przyrodników Friedricha Wilhelma Hempricha oraz Christiana Gottfrieda Ehrenberga w ich dziele zatytułowanym Symbolae physicae, seu, Icones et descriptiones corporum naturalium novorum aut minus cognitorum. W oryginalnym opisie nie wskazano gatunku typowego; jednak w 1898 roku angielski zoolog Oldfield Thomas wyznaczył afrowiórkę gładką (X. rutilus) jako typ nomenklatoryczny.

Etymologia

Nazwa Xerus pochodzi z greckiego słowa ξηρος (xēros), które oznacza „suchy ląd, suchy (bez wody)”.

Termin Spermosciurus wywodzi się od greckich słów σπερμα (sperma) i σπερματος (spermatos), co oznacza „nasienie, ziarno”; odnosi się do rodzaju Sciurus Linnaeus, 1758 (wiewiórka). Gatunek typowy wymieniony przez Lessona to Sciurus rutilus Cretzschmar, 1828.

Podział systematyczny

Rodzaj ten obejmuje jeden współczesny gatunek:

  • Xerus rutilus (Cretzschmar, 1828) – afrowiórka gładka

Opisano również gatunki wymarłe:

  • Xerus daamsi Denys, Viriot, Daams, Peláez-Campomanes, Vignaud, Andossa & Brunet, 2003 (Afryka; miocen)
  • Xerus janenschi Dietrich, 1942 (Afryka; plejstocen)

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

T.S. Palmer. Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. „North American Fauna”. 23, s. 1–984, 1904. (ang.).