Afroślepiec

Afroślepiec (Tachyoryctes) to rodzaj ssaka, który należy do podrodziny bambusowców (Rhizomyinae) w ramach rodziny ślepcowatych (Spalacidae).

Zasięg występowania

Gatunki wchodzące w skład tego rodzaju występują w różnych krajach Afryki, w tym w Etiopii, Somalii, Ugandzie, Kenie, Demokratycznej Republice Konga, Rwandzie, Burundi oraz Tanzanii.

Morfologia

Długość ciała (bez ogona) wynosi od 159 do 313 mm, a długość ogona od 40 do 95 mm; masa ciała oscyluje między 140 a 930 g.

Systematyka

Rodzaj został zdefiniowany w 1835 roku przez niemieckiego przyrodnika Eduarda Rüppella w jego publikacji dotyczącej nowych kręgowców z fauny Abisynii. Gatunkiem typowym, nadającym oznaczenie monotypowe, jest afroślepiec somalijski (T. splendens).

Etymologia

Nazwa Tachyoryctes pochodzi od greckiego słowa ταχυς (takhus) oznaczającego 'szybko’ oraz ορυκτης (oruktēs) znaczącego 'kopacz’, wywodzącego się od ορυσσω (orussō), co oznacza 'kopać’.

Nazwa Chrysomys z kolei wywodzi się z greckiego χρυσος (khrusos) oznaczającego 'złoto’ oraz μυς (mus), μυος (muos) oznaczającego 'mysz’. Gatunek typowy (oznaczenie monotypowe) to Bathyergus splendens Rüppell, 1835.

Podział systematyczny

Systematyka rodzaju Tachyoryctes jest kontrowersyjna; w zależności od badaczy, do rodzaju zalicza się od jednego do czternastu gatunków. Jednak dostępne dane nie potwierdzają żadnego z dotychczas zaproponowanych podziałów taksonomicznych, co wskazuje na potrzebę przeprowadzenia dalszych badań. W tej klasyfikacji wyróżnia się dwa powszechnie uznawane gatunki:

  • Kategorie IUCN: LC – gatunek najmniejszej troski, EN – gatunek zagrożony.

Opisano także gatunki wymarłe:

  • Tachyoryctes konjiti Sabatier, 1982 (Etiopia; plejstocen)
  • Tachyoryctes pliocaenicus Sabatier, 1978 (Etiopia; pliocen)

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

T.S. Palmer. Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. „North American Fauna”. 23, s. 1–984, 1904. (ang.).