Afroramhus yakovlevi – to gatunek chrząszcza należący do rodziny ryjkowcowatych oraz podrodziny Curculioninae, będący jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Afroramhus.
Taksonomia
Rodzaj oraz gatunek typowy zostały po raz pierwszy opisane w 2024 roku przez Andrieja Legałowa. Jako miejsce typowe wskazano Gosho Park, zlokalizowany na wschód od Marondery w Maszonie Wschodniej w Zimbabwe. Nazwa Afroramhus powstała z połączenia nazwy kontynentu oraz nazwy rodzajowej Rhamphus. Epitet gatunkowy został nadany na cześć entomologa Romana Jakowlewa.
Morfologia
Chrząszcz osiąga długość 0,6 mm ryjka oraz 2,4 mm długości reszty ciała. Jego ubarwienie jest czarne, a ciało pokryte jest przylegającymi, wąskimi, jasnymi szczecinkami.
Głowa jest lekko zakrzywiona, ryjek ma długość 4,7 raza dłuższą niż szerokość u szczytu. W dolnej części ryjek jest równolegle pomarszczony, a w górnej gładki. Czoło jest liniowate i gęsto punktowane, oczy są duże i wysklepione, a skronie krótsze od nich. Ciemię jest grubo punktowane. Czułki, które są kolankowato zagięte, osadzone są po bokach ryjka, przed jego nasadową 1/3, nie sięgając do oczu; buławka jest zwarta, a reszta biczyka składa się z sześciu członów.
Przedplecze, mające kształt dzwonkowaty, jest krótsze od ryjka i 1,1 raza dłuższe niż szerokie na przedzie. Charakteryzuje się wysklepionym, gęsto punktowanym środkiem oraz bokami pokrytymi długimi, sterczącymi szczecinkami. Tarczka, trapezowata, ma szerokość zbliżoną do długości. Pokrywy są półtorakrotnie dłuższe niż u podstawy szerokie, mają słabo wypukłe barki, wyraźne rzędy oraz lekko sklepione, pomarszczone i punktowane międzyrzędy. Przedpiersie jest punktowane i ma krótkie części przedbiodrową oraz zabiodrową. Panewki bioder przednich są wąsko oddzielone, podczas gdy środkowe mają szeroką separację. Zapiersie jest wypukłe, punktowane i półtorakrotnie dłuższe niż panewki bioder tylnych. Odnóża są wyposażone w mały guzek i nie mają bruzdy do chowania goleni uda; golenie są nieuzbrojone, a długie stopy kończą się rozbieżnymi, piłkowanymi pazurkami. Tylna para goleni charakteryzuje się brakiem płaskiej powierzchni wewnętrznej oraz długich, sterczących szczecinek na krawędzi wewnętrznej.
Rozprzestrzenienie
Owad afrotropikalny, znany jedynie z lokalizacji typowej w Zimbabwe.
Przypisy