Afropipistrellus

Afropipistrellus to rodzaj ssaków z podrodziny mroczków (Vespertilioninae) w obrębie rodziny mroczkowatych (Vespertilionidae).

== Zasięg występowania ==

Rodzaj ten obejmuje gatunki, które można spotkać w Afryce.

== Morfologia ==

Długość ciała (bez ogona) wynosi od 43 do 56 mm, długość ogona od 25 do 37 mm, długość ucha od 8 do 13 mm, a długość tylnej stopy od 5,8 do 10 mm. Długość przedramienia waha się od 28 do 38 mm, a masa ciała wynosi od 4 do 12 g.

== Systematyka ==

Rodzaj został zdefiniowany w 2007 roku przez międzynarodowy zespół zoologów, w skład którego weszli Kanadyjczyk Eric Thorn, Niemiec Dieter Kock oraz Francuz Jaques Cuisin. Publikacja nosi tytuł „Status afrykańskich nietoperzy Vesperugo grandidieri Dobson 1876 i Vesperugo flavescens Seabra 1900 (Chiroptera, Vespertilionidae)” i ukazała się w czasopiśmie Mammalia. Gatunkiem typowym jest afrokarlik żółty (A. grandidieri).

=== Etymologia ===

Afropipistrellus pochodzi od łacińskiego Afer, Afra oznaczającego 'afrykański, Afrykanin, z Afryki’, co nawiązuje do Africa 'Afryka’; rodzaj Pipistrellus został opisany przez Kaup w 1829 roku (karlik).

Parahypsugo wywodzi się z greckiego παρα para 'blisko, obok’; rodzaj Hypsugo został zdefiniowany przez Kolenati w 1856 roku (przymroczek). Gatunek typowy (oryginalne oznaczenie) to Parahypsugo happoldorum Hutterer, Decher, Monadjem & J. Astrin, 2019.

=== Podział systematyczny ===

W przeszłości pięć gatunków zaliczano do rodzaju Parahypsugo (eisentrauti, crassulus, bellieri, happoldorum i macrocephalus), a szósty gatunek przypisano do rodzaju Neoromicia (grandidieri). Analizy z 2020 roku wykazały, że rodzaj Nycticeinops nie jest monofiletyczny bez gatunków z rodzaju Parahypsugo oraz jednego z rodzaju Neoromicia, co skłoniło do zaproponowania przeniesienia tych gatunków do Nycticeinops. Niemniej jednak, w 2024 roku badania oparte na danych molekularnych i morfologicznych ujawniły głęboką rozbieżność w intronach jądrowych między rodzajami Nycticeinops i Afropipistrellus, co prowadzi do uznania ich za odrębne taksony.

W tej klasyfikacji do rodzaju zaliczają się następujące gatunki:

Kategorie IUCN: LC – gatunek najmniejszej troski, DD – gatunki o nieokreślonym stopniu zagrożenia; NE – gatunki niepoddane jeszcze ocenie.

== Uwagi ==

== Przypisy ==