Afrojeż somalijski (Atelerix sclateri)
Afrojeż somalijski to gatunek ssaka należącego do rodziny jeżowatych. Jest on endemiczny dla Somalii.
Występowanie
Gatunek ten występuje wyłącznie w Somalii. Zamieszkuje obszary zakrzewione oraz zalesione, a także trawiaste tereny sawanny. Zarejestrowano go jedynie w kilku lokalizacjach w północnej części kraju.
Morfologia
W porównaniu do innych jeży, afrojeż somalijski jest stosunkowo duży. Długość jego ciała wynosi średnio od 206 do 263 mm, a waga dorosłego osobnika oscyluje wokół 66 g. Grzbiet pokryty jest ciemnymi igłami o gładkiej powierzchni, natomiast strona brzuszna ma miękkie włosy w kolorze białym lub jasnopłowym, czasami z ciemnymi plamami w tylnej części brzucha. Zwierzę ma czarną maskę, która częściowo sięga policzka, a jego czoło jest białe. Na ciemieniu widoczny jest wąski pas igieł. Uszy są małe, zaokrąglone i krótsze od przylegających do nich kolców. Kończyny są krótkie, ciemne i mają pięć palców. Afrojeż posiada także bardzo krótki ogon pokryty drobnymi, jasnymi włosami.
Odżywianie
Afrojeż somalijski jest zwierzęciem wszystkożernym.
Ochrona i zagrożenia
Według IUCN, afrojeż somalijski klasyfikowany jest jako gatunek najmniejszej troski, jednak powinien być uznawany za narażony. Przyczyną tego są: niewielka liczba osobników, ograniczony zasięg występowania oraz jego brak w miejscach, gdzie teoretycznie mógłby istnieć.