Afrinophilina

Afrinophilina to wymarły rodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych oraz podrodziny żarlinków. Zawiera tylko jeden opisany gatunek, A. orapa.

Taksonomia

Rodzaj oraz gatunek typowy zostały po raz pierwszy opisane w 2022 roku przez Sandisa Mnguniego, Iana McKaya i Shawa Badenhorsta. Opis ten opiera się na pojedynczej skamieniałości datowanej na turon w kredzie, odkrytej w Orapie w Botswanie. Nazwa rodzajowa stanowi połączenie słowa Africa z nazwą podplemienia Pinophilina, natomiast epitet gatunkowy pochodzi od lokalizacji typowej.

Morfologia

Jest to chrząszcz o smukłym ciele, mierzącym 8,8 mm długości oraz 1,8 mm szerokości. Głowa miała długość 1,4 raza większą niż szerokość, najszersza była tuż przed szyją, posiadała okrągłe do lekko owalnych oczy złożone, wyraźnie zakrzywione skronie, nitkowate czułki z lejkowatym ostatnim członem, sierpowate żuwaczki oraz w pełni odseparowane szwy gularne sięgające tylnej krawędzi głowy. Szyja była szersza niż u innych Pinophilina. Przedplecze, dłuższe niż szerokie i nieco krótsze oraz szersze od głowy, miało prostokątny kształt z zakrzywionymi bokami. Tarczka była stosunkowo niewielka. Pokrywy miały owalny kształt, z równomiernie zaokrąglonymi tylnymi brzegami, bez wcięcia, były szersze niż dłuższe, 1,6 raza szersze i 1,1 raza dłuższe od przedplecza. Hypomery charakteryzowały się wyraźnymi wyrostkami zabiodrowymi. Odnóża przedniej pary były szerokie i miały długość porównywalną z udami biodra, z dużymi, owalnymi krętarzami, odsłoniętymi krętarzykami oraz goleniami, które rozszerzały się ku szczytom i posiadały grzbiety szczecin. Odwłok zwężał się silnie począwszy od szóstego segmentu, miał parę boczno-wierzchołkowych wyrostków ze szczecinkami na dziewiątym segmencie i wyróżniał się na tle podplemienia dwiema parami paratergitów na bokach segmentów od trzeciego do szóstego.

Przypisy