Afrin

Afrin

Afrin (w języku arabskim ‏عفرين‎, w aramejskim ‏ܥܦܪܝܢ‎, a w kurdyjskim Efrîn) to miasto położone w północnej Syrii, w muhafazie Aleppo. Według danych z 2004 roku, jego populacja wynosiła 36 562 mieszkańców.

Historia

Obszar ten był zamieszkany już w starożytności. Rzymianie zbudowali tutaj drogę oraz most. W IV wieku n.e. osiedliła się tu społeczność chrześcijańska. Miasto w swojej obecnej formie zaczęło się rozwijać pod panowaniem osmańskim. W 1922 roku znalazło się w obrębie francuskiego mandatu Syrii i Libanu, a od 1946 roku stało się częścią niepodległej Syrii.

Wojna w Syrii

W trakcie syryjskiej wojny domowej syryjska administracja publiczna opuściła Afrin, który następnie został przejęty przez kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony. Od 2014 roku do marca 2018 miasto było stolicą kantonu wchodzącego w skład autonomicznej Rożawy, a władzę w regionie sprawowali Kurdowie. W 2015 roku w Afrinie powstał nieoficjalny uniwersytet, który prowadził zajęcia w języku kurdyjskim.

20 stycznia 2018 roku Turcja ogłosiła rozpoczęcie operacji wojskowej pod nazwą „Gałązka Oliwna”. Tego samego dnia Afrin został zbombardowany przez tureckie lotnictwo. 18 marca 2018 roku Tureckie Siły Zbrojne oraz wspierające je grupy zbrojne zajęły miasto, które zostało następnie splądrowane. 12 kwietnia Turcy utworzyli sprzyjającą sobie „radę lokalną”.

10 lutego 2020 roku wybuch bomby podłożonej w samochodzie zabił trzy osoby w Afrinie. 28 kwietnia tego samego roku w kolejnym zamachu w tym mieście zginęło ponad czterdzieści osób. Sprawcami ataków podejrzewano fundamentalistów islamskich.

13 października 2022 roku w wyniku walk pomiędzy islamistami, Afrin został zdobyty przez HTS.

Zobacz też

Przypisy