Afrahat (syryjski: ܐܦܪܗܛ Ap̄rahaṭ, grecki: Ἀφραάτης, francuski: Aphraate, urodzony około 260, zmarły około 345) – był syryjskim pisarzem, który zaliczany jest do ojców Kościoła.
Życiorys
Afrahat działał w IV wieku w Persji, co nadało mu przydomek „mędrca perskiego”. Jego imię ma perskie pochodzenie, co może sugerować, że był nawróconym poganinem. Obok Efrema Syryjczyka uznawany jest za jednego z najwcześniejszych autorów piszących w języku syryjskim.
Afrahat bywa mylnie utożsamiany z ascetą Afrahatem Persem, który został ochrzczony w Edessie i żył w tym samym czasie w pobliżu Antiochii syryjskiej. Ten asceta później został mnichem, a następnie biskupem Niniwy, gdzie zwalczał Arianizm i jest czczony jako święty w tradycji prawosławnej, ze wspomnieniem 29 stycznia.
Był związany z grupą syryjskich ascetów, którzy nazywali siebie Synami Przymierza.
Dzieła
Afrahat pozostawił po sobie 23 traktaty znane jako Demonstrationes (w języku syryjskim 'Taḥwiyāthā), uporządkowane według liter alfabetu syryjskiego. Oto lista traktatów:
- O wierze
- O miłości
- O poszczeniu
- O modlitwie
- O wojnach
- O synach przymierza
- O pokutujących
- O zmartwychwstaniu zmarłych
- O pokorze
- O pasterzach
- O obrzezaniu
- O Passze
- O Szabacie
- O głoszeniu kazań
- O rozróżnianiu pokarmów
- O gojach i Żydach
- O Chrystusie
- O dziewictwie
- O rozproszeniu Izraela
- O jałmużnie
- O prześladowaniach
- O czasach ostatecznych
- O winnym gronie
Traktaty 1-10 powstały w 337 roku i dotyczą różnych aspektów życia chrześcijańskiego. Traktaty 11-22 pochodzą z 345 roku, kiedy to miały miejsce prześladowania chrześcijan w Imperium Perskim za panowania Szapura II, co sprawia, że w ich treści pojawiają się wątki apokaliptyczne. Traktat czwarty jest najstarszym znanym chrześcijańskim traktatem na temat modlitwy.
Demonstrationes stanowią kluczowe źródło do zrozumienia wczesnej teologii syryjskiej, o wyraźnym charakterze judeochrześcijańskim.
To dzieło zostało wydane w dwóch tomach w ramach serii Sources chrétiennes w tłumaczeniu na język francuski autorstwa Marie-Joseph PIERRE: tom 1 Exposés (I-IX) w Sch 349 (1988) oraz tom 2 Exposés (XI-XXIII) SCh 359 (1989).
Zobacz też
Przemówienie Benedykta XVI o Afrahacie (en)
Przypisy