Affluenza

Affluenza – pojęcie w krytyce konsumpcjonizmu

Affluenza (połączenie angielskich słów affluence – dostatek oraz influenza – grypa) to termin, który jest głównie wykorzystywany przez krytyków konsumpcjonizmu oraz kapitalizmu. Opisuje on „zaraźliwy” stan, który przenosi się z jednego społeczeństwa na inne (często o różniących się kulturach), charakteryzujący się przesytem, marnotrawstwem, zadłużeniem oraz niepokojami społecznymi. Zjawisko to jest wywoływane obsesyjnym pragnieniem posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych, dążeniem do dorównania sąsiadom oraz pogoń za „amerykańskim snem”.

Badacze, w tym brytyjski psycholog Olivier James, zwracają uwagę na korelację między globalnym rozprzestrzenianiem się zjawiska affluenzy a rosnącą nierównością społeczną. Zjawisko to wiąże się ze wzrostem niezadowolenia z życia wśród niższych warstw społecznych.

Pojęcie affluenza odnosi się także do „nałogowego” uzależnienia społeczeństw lub ekonomistów od wzrostu gospodarczego, które oceniają szczęście oraz dobrobyt jedynie przez pryzmat gromadzenia coraz większej ilości dóbr materialnych.

== Przypisy ==