Afera z Ibizy
Afera z Ibizy (niem. Ibiza-Affäre, ang. Ibiza-gate) to skandal polityczny, który doprowadził do wotum nieufności wobec rządu Sebastiana Kurza. Było to pierwsze skuteczne wotum nieufności w nowoczesnej historii Austrii.
Okoliczności skandalu
Skandal zyskał rozgłos po opublikowaniu 17 maja 2019 roku nagrania wideo, którego autorem był irański prawnik Ramin Mirfakhrai (per. رامین میرفخرایی). Nagranie rejestruje spotkanie polityków z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), Heinza Strache oraz Johanna Gudenusa, które miało miejsce w lipcu 2017 roku na Ibizie. W trakcie tego spotkania politycy omawiali nielegalne działania i plany swojej partii. W spotkaniu uczestniczyła również dziennikarka, która przedstawiła się jako Alyona Makarova, rzekoma córka Igora Makarova. Proponowała ona politykom wsparcie w nadchodzących wyborach w zamian za kontrakty rządowe. Strache i Gudenus poruszyli również kwestie korupcji w polityce, związane z innymi bogatymi darczyńcami FPÖ. Strache zasugerował, aby kobieta przekazała pieniądze dla FPÖ poprzez stowarzyszenie partyjne, co umożliwiłoby ukrycie tej dotacji przed organami skarbowymi.
Reakcje i konsekwencje
W wyniku tego skandalu, 18 maja 2019 roku nastąpił rozpad koalicji Austriackiej Partii Ludowej i Wolnościowej Partii Austrii, co skutkowało usunięciem wszystkich ministrów FPÖ z rządu oraz zorganizowaniem wcześniejszych wyborów na 29 września 2019 roku. 27 maja w Radzie Narodowej odbyło się głosowanie nad wotum nieufności, które doprowadziło do odwołania Sebastiana Kurza, ówczesnego Kanclerza Austrii, oraz jego rządu.
Nowe władze
28 maja Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powołał na stanowisko p.o. Kanclerza ówczesną Prezes Trybunału Konstytucyjnego Brigitte Bierlein. Jej technokratyczny gabinet został zaprzysiężony 3 czerwca i był u władzy do 7 stycznia 2020 roku. Po wyborach we wrześniu 2019 roku, na stanowisko Kanclerza powrócił ponownie Sebastian Kurz, którego partia utworzyła koalicję z Partią Zielonych.