Afera Profumo

Afera Profumo

Afera Profumo to polityczny skandal, który miał miejsce w 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Nazwa tej sprawy pochodzi od ministra, który pełnił funkcję sekretarza stanu ds. wojny (ang. Secretary of State for War), Johna Profuma.

Wprowadzenie do skandalu

Profumo był osobą dobrze wykształconą i cieszącą się szacunkiem w rządzie Partii Konserwatywnej. Był mężem aktorki Valerie Hobson. U podstaw skandalu leżał jego krótki, trwający kilka tygodni romans z showgirl Christine Keeler, który miał miejsce w 1961 roku. Chociaż w Londynie krążyły pogłoski o tym romanse, nie miały one wpływu na pozycję Profumo.

Rozwój sytuacji

W grudniu 1962 roku, po incydencie z bronią palną, w który zaangażowani byli dwaj inni kochankowie Keeler, media ujawniły jej związki z Profumo oraz fakt, że spotykała się również z Jewgienijem Iwanowem, attaché morskim (ang. senior naval attaché) ambasady Związku Radzieckiego w Londynie. Brytyjska tradycja poszanowania prywatności polityków utrzymała się do marca 1963 roku, kiedy to George Wigg, poseł z Partii Pracy, poruszył tę sprawę w parlamencie, powołując się na „bezpieczeństwo narodowe”. Profumo w swoim oświadczeniu przyznał, że znał się z Keeler, jednak eufemistycznie zaprzeczył, aby ich relacja miała jakikolwiek seksualny charakter (ang. denied there was any „impropriety” in their relationship). W mediach opublikowano wiele artykułów na temat Keeler, a 5 czerwca 1963 roku Profumo został zmuszony do przyznania, że skłamał w swoim oświadczeniu w Parlamencie. Zrezygnował również z pełnionych funkcji ministra, członka parlamentu i Privy Council.

Konsekwencje skandalu

Skandal ten wstrząsnął rządem konserwatystów i przyczynił się do przejęcia władzy przez Partię Pracy w wyborach w 1964 roku. Profumo do końca życia nie skomentował publicznie sprawy związanej z tym skandalem. W 1989 roku powstał film Scandal, który nawiązywał do afery Profumo, a także opublikowano pamiętniki Keeler.

Linki zewnętrzne

1963: The Profumo scandal (ang.)