Afera „Olina”
Afera „Olina” to skandal, który miał miejsce pod koniec grudnia 1995 roku, kiedy to Minister Spraw Wewnętrznych, Andrzej Milczanowski, złożył oskarżenia na forum sejmowym przeciwko ówczesnemu premierowi, Józefowi Oleksemu, zarzucając mu współpracę z agentami KGB w Polsce: Władimirem Ałganowem oraz Grigorijem Jakimiszynem.
Przebieg
W wyniku wszczęcia śledztwa przez prokuraturę wojskową, Józef Oleksy złożył dymisję 24 stycznia 1996 roku. Dochodzenie nie ujawniło żadnych dowodów potwierdzających jakiekolwiek powiązania Oleksego z postawionymi mu zarzutami. Ostatecznie postępowanie zostało umorzone, ponieważ nie udało się ustalić tożsamości szpiega o pseudonimie „Olin”. Po zakończeniu śledztwa, zgromadzone materiały zostały opublikowane w tzw. „Białej księdze”.
Afera „Olina” znacząco wpłynęła na przyszłość polityczną Oleksego, prowadząc do dymisji jego rządu. Skandal negatywnie oddziałał również na reputację elit politycznych oraz Urzędu Ochrony Państwa, na który powoływał się w swoich oskarżeniach minister Milczanowski.
Andriej Sołdatow, współautor książki dotyczącej rosyjskiej tajnej policji „Nowa arystokracja”, uważa, że afera „Olina” – uznawana za największy skandal szpiegowski III RP – była prowokacją rosyjskich służb specjalnych, mającą na celu zablokowanie przystąpienia Polski do NATO. Z kolei Andrzej Milczanowski nie zgadza się z tymi twierdzeniami, argumentując, że rosyjskie służby unikają działań, które mogłyby potwierdzić istnienie „Olina”. Według Milczanowskiego, to właśnie brak konsekwencji wobec zwerbowanego przez polski wywiad Jakimiszyna stanowi rzeczywisty powód tej sytuacji.
Przypisy
Bibliografia
Ryszard Badowski: Ałganow Jakimiszyn i inni. Warszawa: Kto jest Kim, 1996. ISBN 83906213-0-4. Brak numerów stron w książce.
Linki zewnętrzne
J. Jachowicz: Operacja Majorka, Gazeta Wyborcza, 13.01.1996
O aferze Olina z K. Kozłowskim, H. Jasikiem, K. Miodowiczem rozmawiają W. Bereś, K. Burnetko i E. Miszczak – UOP – pułapka na myszy, Tygodnik Powszechny nr 6/96
Karol Sławik: Działania operacyjno-rozpoznawcze i wykrywcze w świetle „Białej księgi”, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego – Roczniki Prawnicze.