Afera „łowców skór”

Afera „łowców skór”

Termin „łowcy skór” odnosi się do kontrowersyjnego procederu, w ramach którego pracownicy łódzkiego pogotowia ratunkowego zabijali pacjentów, a następnie sprzedawali informacje o zgonach zakładom pogrzebowym. Sprawa ta została ujawniona 23 stycznia 2002 roku przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”: Tomasza Patorę, Marcina Stelmasiaka oraz Przemysława Witkowskiego z Radia Łódź. Nazwa afery pochodzi od tytułu reportażu na ten temat.

W wyniku postępowania sądowego, czterem pracownikom łódzkiego pogotowia przyznano nieprawomocny wyrok przez Sąd Okręgowy w Łodzi w dniu 20 stycznia 2007 roku, a następnie prawomocny wyrok przez Sąd Apelacyjny w Łodzi 9 czerwca 2008 roku. Ustalono, że byli oni zaangażowani w zabójstwa pacjentów z użyciem leku pankuronium (znanego jako Pavulon). 27 października 2009 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację, utrzymując tym samym wyrok. Skazani to:

  • Andrzej Nowocień – sanitariusz, znany pod pseudonimem „doktor Ebrantil”, skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za zabójstwo czterech pacjentów oraz pomoc w zabójstwie piątego;
  • Karol Banaś – sanitariusz, skazany na 25 lat pozbawienia wolności za „szczególnie okrutne” zabójstwo Ludmiły Ś. oraz pomoc Andrzejowi Nowocieniowi w innych zabójstwach;
  • Janusz Kuliński – lekarz, skazany na 6 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza za umyślne narażenie na śmierć dziesięciu pacjentów;
  • Paweł Wasilewski – lekarz, skazany na 5 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza za umyślne narażenie życia czterech chorych.

Dodatkowo, kilkudziesięciu pracowników pogotowia oraz właścicieli firm pogrzebowych oskarżono o udział w handlu informacjami o zgonach pacjentów. Proceder ten odbywał się za wiedzą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”, która od 1991 roku dysponowała uzyskanymi w ten sposób środkami. Po 11 latach śledztwo zostało umorzone – prokuratura potwierdziła, że handel informacjami o zgonach miał miejsce na dużą skalę, jednak uznano, że pracownicy pogotowia „nie działali w związku z pełnioną przez siebie funkcją, co wykluczało możliwość mówienia o korupcji”.

W 2008 roku powstał szwedzki film dokumentalny pt. „Necrobusiness”, reżyserowany przez Fredrika von Krusenstjerny, który dotyczył afery „łowców skór”. W filmie wystąpił łódzki przedsiębiorca pogrzebowy Witold Skrzydlewski, prezes Polskiej Izby Pogrzebowej, który, jak twierdzi w wywiadzie dla tygodnika „Newsweek”, brał aktywny udział w tym procederze.

W 2023 roku wydano reportaż Tomasza Patory pt. „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”, który szczegółowo opisuje omawiany proceder i przedstawia nowe informacje.

Zobacz też

Łowcy skór – polski film sensacyjny

Przypisy