Afera korupcyjna w FIFA (2015)

Afera korupcyjna w FIFA

Skandal związany z korupcją w FIFA miał miejsce w 2015 roku. Prokuratorzy federalni w Stanach Zjednoczonych ujawnili przypadki nieprawidłowości ze strony działaczy oraz współpracowników Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), która zarządza światową piłką nożną, futsalem oraz plażową piłką nożną. Reprezentanci organizacji mieli otrzymywać korzyści finansowe w zamian za głosowanie na gospodarzy turniejów w 2018 i 2022 roku oraz podpisywanie umów z nabywcami praw telewizyjnych i marketingowych.

Przebieg zdarzeń

W 2014 roku FIFA rozpoczęła wewnętrzne śledztwo, które prowadził zdyskwalifikowany prezydent organizacji, Szwajcar Joseph Blatter. Wówczas nie wykryto nadużyć ze strony decydentów z Rosji i Kataru. Jednak w toku późniejszego postępowania amerykańskie organy ponownie postawiły zarzuty zarówno Rosjanom, jak i Katarczykom.

Afera wybuchła w 2015 roku, kiedy w hotelu Baur au Lac w Zurychu zatrzymano grupę czołowych działaczy FIFA, którym postawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Oskarżeni

W 2020 roku prokuratura w Stanach Zjednoczonych oskarżyła członków Rady FIFA. Zgodnie z ustaleniami amerykańskiego organu, w 2010 roku podczas głosowania na gospodarzy mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku, poparli oni kandydatury Rosji oraz Kataru w zamian za przekazanie łapówek.

Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił zarzuty m.in. byłemu wiceprezydentowi FIFA Jackowi Warnerowi, a także członkom południowoamerykańskiej Rady (wcześniej Komitetu Wykonawczego) – Brazylijczykowi Ricardo Teixeirze oraz Paragwajczykowi Nicolásowi Leozowi (który zmarł w 2019 roku). W dokumentach oskarżenia pojawił się również prezes piłkarskiej federacji Gwatemali Rafał Salguero oraz inna osoba z Komitetu Wykonawczego, której tożsamość nie została ujawniona.

Z ustaleń wynika, że Warner miał otrzymać 5 milionów USD (w ponad 20 ratach), przy pośrednictwie 10 różnych przedsiębiorstw, w zamian za głosowanie na kandydaturę Rosji do organizacji mundialu w 2018 roku. Salguero również miał otrzymać korzyści finansowe w wysokości 1 miliona USD w tym samym celu. Natomiast Teixeirze, Leozowi oraz nieujawnionemu oskarżonemu postawiono zarzuty przyjęcia łapówek za głosowanie na Katar, który ubiegał się o organizację mistrzostw świata w 2022 roku.

W grudniu 2010 roku, podczas tego samego kongresu FIFA, odbyły się wybory na gospodarzy mundialów w 2018 i 2022 roku. W akcie oskarżenia nie wskazano osób, które miały wręczyć łapówki; miały to być przedstawiciele rosyjskiej i katarskiej kandydatury.

Jackowi Warnerowi groziła ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Z kolei Ricardo Teixeirę i Rafaela Salguero FIFA dożywotnio pozbawiła możliwości jakiejkolwiek działalności w piłce nożnej. Teixeira odpowiadał za nieprawidłowości, które miały miejsce w latach 2006-2012. Nicolás Leoz zmarł w 2019 roku w areszcie domowym w Paragwaju.

Stanowisko Rosji

Rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow, stwierdził, że Rosja uzyskała prawo do organizacji mistrzostw świata w sposób całkowicie legalny. Podobnie wypowiedział się były szef komitetu organizacyjnego mundialu, Aleksiej Sorokin.

Przypisy