Afera Ergenekon

Afera Ergenekon

Afera Ergenekon to kontrowersyjny incydent, który rozpoczął się w Turcji w 2006 roku.

Termin Ergenekon odnosi się do rzekomej tajnej organizacji, która miała być założona przez oficerów wojska, policji, służb specjalnych oraz działaczy prawicowych partii nacjonalistycznych. Celem tej grupy miała być destabilizacja kraju oraz obalenie rządu AKP. Prokuratura twierdzi, że członkowie Ergenekon planowali przeprowadzenie zamachów bombowych w Stambule, a także ataków na polityków, dziennikarzy oraz pisarza Orhana Pamuka.

W październiku 2008 roku rozpoczął się proces sądowy związany z aferą Ergenekon, w wyniku którego aresztowano wielu oficerów, naukowców, prawników, biznesmenów oraz dziennikarzy. Te masowe aresztowania są postrzegane przez przeciwników rządu jako dowód na to, że sprawa ma na celu jedynie zwalczanie opozycji oraz podważenie świeckości Turcji.

21 września 2012 r. sąd ogłosił nieprawomocny wyrok, skazując 327 byłych lub aktualnych żołnierzy na kary więzienia. Najwyższy wymiar kary wyniósł 20 lat. Jednocześnie sąd uniewinnił 34 osoby, a postępowanie w przypadku jednej z nich zostało zawieszone.

Wynik procesu oraz wydany wyrok znacząco wpłynęły na równowagę sił w Turcji, osłabiając pozycję wojska w strukturach państwowych na korzyść rządu i władz cywilnych.

Zobacz też

Przypisy