Afera Calciopoli

Afera Calciopoli to skandal w świecie piłki nożnej, który ujrzał światło dzienne w maju 2006 roku, a jego istota dotyczyła ustawiania meczów oraz dopingowania. W aferę zaangażowane były włoskie kluby, takie jak Juventus F.C., A.C. Milan, S.S. Lazio, ACF Fiorentina oraz Reggina Calcio.

Geneza afery

Skandal został ujawniony w trakcie śledztwa dotyczącego ustawiania meczów oraz dopingowania. Śledczy natrafili na nagrania rozmów dyrektora generalnego Juventusu, Luciano Moggiego. W 2011 roku sąd orzekł, że z przesłuchań wynika brak dowodów na to, że wyniki sezonu 2004/2005 zostały sfałszowane. W procesie wykazano, że Inter Mediolan, który zdobył scudetto w 2006 roku, także mógł być związany z aferą, jednak nie wszczęto postępowania z powodu przedawnienia. Wcześniejsze wypowiedzi Christiana Vieriego sugerowały, że prezydent Interu, Massimo Moratti, mógłpodsłuchiwać innych działaczy. W 2008 roku Inter oraz Telecom Italia przyznali się do podsłuchiwania Vieriego i wypłacili mu odszkodowanie. Aferę na jaw wyciągnęli dziennikarze La Gazzetta dello Sport, której właścicielem był wówczas Carlo Buora, powiązany z Morattim. W maju 2006 roku, w wyniku działań Rossi, ówczesny prezydent FIGC, Franco Carraro został odwołany i zastąpiony przez Guido Rossiego, który miał bliskie związki z Interem. Rossi sformułował zarzuty dotyczące korupcji przy delegowaniu sędziów, ale nigdy nie potwierdzono tych oskarżeń. Po wyrokach związanych z Calciopoli, Juventus stracił dwa tytuły mistrza i został relegowany do Serie B, a Milan został ukarany ujemnymi punktami.

Skutek afery

Wyrok Trybunału Sportowego zapadł 14 lipca 2006 roku i wyglądał następująco:

  • Juventus F.C. stracił tytuły mistrza Włoch z sezonów 2004/2005 i 2005/2006 oraz został zdegradowany do Serie B, gdzie rozpoczął sezon z -9 punktami; nie zagrał w Lidze Mistrzów w sezonie 2006/2007.
  • ACF Fiorentina została zdegradowana do Serie B z -12 punktami; nie uczestniczyła w eliminacjach do Ligi Mistrzów.
  • S.S. Lazio także zostało zdegradowane do Serie B z -7 punktami; nie zagrało w Pucharze UEFA.
  • A.C. Milan pozostał w Serie A, ale ukarano go odebraniem 44 punktów w sezonie 2005/2006, a nowy sezon rozpoczął z -15 punktami; nie wystąpił w Lidze Mistrzów.

Odwołania od wyroku

25 lipca Sąd Apelacyjny Włoskiej Federacji Piłki Nożnej rozpatrzył odwołania, które skutkowały następującymi decyzjami:

  • Juventus F.C. utracił tytuły mistrza Włoch, został zdegradowany do Serie B z -17 punktami i nie zagrał w Lidze Mistrzów.
  • ACF Fiorentina pozostała w Serie A, ale zaczęła sezon z -19 punktami.
  • S.S. Lazio również pozostało w Serie A, zaczynając sezon z -11 punktami.
  • A.C. Milan otrzymał karę 30 punktów za sezon 2005/2006 i nowy sezon rozpoczął z -8 punktami, a następnie wziął udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

Wyrok ostateczny

27 października 2006 roku zapadł ostateczny wyrok, według którego kluby przystąpiły do nowego sezonu 2006/2007 z poniższymi karami:

  • Juventus -9 pkt. (Serie B)
  • Fiorentina -15 pkt.
  • Reggina -11 pkt.
  • A.C. Milan -8 pkt.
  • Lazio -3 pkt.

Na tym samym posiedzeniu AC Siena otrzymała -1 pkt. za naruszenie przepisów finansowych. Trybunał zredukował kary dla wszystkich klubów z wyjątkiem Milanu.

Uniewinnienie Fiorentiny

30 marca 2007 roku specjalna komisja oczyściła Fiorentinę z zarzutów, jednak punkty, które zostały jej odebrane, nie zostały zwrócone.

Karty Moggiego

Ostatnio sąd ponownie rozpatrzył sprawę tzw. telefonicznych kart Moggiego, które rzekomo przekazywał włoskim sędziom. Po długim śledztwie okazało się, że takie karty nie istniały, co doprowadziło do złagodzenia kary dla Moggiego.

Powrót afery

W marcu 2010 roku ujawniono nowe informacje związane z aferą, w której zamieszani byli Massimo Cellino, Adriano Galliani, Giacinto Facchetti i Massimo Moratti.

Raport Stefano Palazziego

4 lipca 2011 roku, po przedawnieniu sprawy, prokurator federalny Stefano Palazzi stwierdził, że Inter Mediolan dopuścił się wykroczeń w sezonie 2004/2005. Gdyby śledztwo przeprowadzono rzetelniej, Inter również byłby ukarany. Palazzi powołał się na dowody w postaci rozmów telefonicznych dotyczących sędziów. Były desygnujący sędziów, Paolo Bergamo, potwierdził, że Inter prowadził takie rozmowy równie często jak inne kluby.

Palazzi oskarżył także działaczy klubów, takich jak A.C. ChievoVerona, Cagliari Calcio, Empoli FC, US Città di Palermo, Urbs Sportiva Reggina 1914, Vicenza Calcio, Brescia Calcio, A.C. Milan, Udinese Calcio oraz AS Livorno Calcio o podobne naruszenia.

Proces Luciana Moggiego

W listopadzie 2011 roku Luciano Moggi został skazany na pięć lat i cztery miesiące więzienia. Jednak sąd w Neapolu orzekł, że nie ma dowodów na to, iż wynik sezonu 2004/2005 został sfałszowany. Wyrok zawierał 558 stron, a na stronach 84 i 85 podkreślono, że nie ma dowodów na wypaczenie wyników sportowych. Zachowania Moggiego jednak zostały uznane za niewłaściwe, ale nie wpływały na wyniki meczów. Sąd potwierdził, że desygnowanie sędziów odbywało się prawidłowo, a losowania nie były manipulowane.

Zobacz też

Totonero

Przypisy