Afeka

Afeka

Afeka (hebr. אפקה) to osiedle mieszkalne zlokalizowane w Tel Awiwie, w obrębie Dzielnicy Pierwszej.

Położenie

Osiedle znajduje się na nadmorskiej równinie Szaron, w pobliżu Morza Śródziemnego. Sytuowane jest w północnej części aglomeracji Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Od zachodu granice osiedla wyznaczają ulice Recanafi i Haim Levanon, za którymi znajdują się osiedla Ramat Awiw Gimel i Newe Awiwim. Na północy osiedle zamykają ulice Abba Ahimeir, Dov Gruner i Dov Drezner. Po stronie wschodniej przebiega autostrada Ayalon, do której dostęp możliwy jest przez główną ulicę osiedla, Keren Kayemet Le’Israel. Na południu usytuowany jest Kampus Uniwersytetu Telawiwskiego.

Osiedle dzieli się na dwie części: Afeka Północna oraz Afeka Południowa.

Środowisko naturalne

Osiedle zostało zbudowane na nadmorskich wydmach oraz nieużytkach rolniczych, usytuowanych na północ od miejskiej zabudowy Tel Awiwu. W trakcie budowy teren został wyrównany, co sprawiło, że obecnie jest on płaski.

Historia

Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się pola uprawne niewielkiej arabskiej wioski Al-Shaykh Muwannis (arab. الشيخ موّنس). Większość jej mieszkańców pochodziła z rodziny Abu Kishk, która przybyła do Brytyjskiego Mandatu Palestyny z Egiptu w połowie XX wieku. Mieszkańcy wioski żyli w pokojowych stosunkach z Żydami, jednak doszło do kilku incydentów. Na przykład w 1946 roku trzech arabskich mieszkańców zgwałciło żydowską dziewczynę. W wyniku procesu sądowego, członkowie żydowskiej organizacji Hagana postrzelili jednego ze sprawców, a drugiego porwali i wykastrowali.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, mieszkańcy wioski otrzymali zapewnienie bezpieczeństwa od żydowskiej Hagany w zamian za obietnicę niewpuszczania do wioski żołnierzy Arabskiej Armii Wyzwoleńczej. Mimo to, członkowie żydowskich oddziałów Irgun i Lechi porwali 12 marca 1948 roku kilku kluczowych mieszkańców wioski. Wzrastające napięcie spowodowało, że ludność zaczęła opuszczać wieś. 23 marca Hagana doprowadziła do uwolnienia porwanych Arabów, jednak mieszkańcy wioski kontynuowali opuszczanie swoich domów. Po całkowitym opuszczeniu wioski, teren ten został włączony do Tel Awiwu.

W 1955 roku dowódcy Hagany utworzyli tutaj peryferyjne osiedle Tel Awiwu. Dopiero otwarcie nowej siedziby Uniwersytetu Tel Awiwskiego w 1969 roku w pobliżu osiedla wpłynęło na zmianę znaczenia tej lokalizacji. Dziś uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w Tel Awiwie.

Architektura

Osiedle charakteryzuje się niską zabudową jednorodzinną, w której dominują starsze budynki, pomiędzy którymi wzniesiono nowe wille, często o powierzchni przekraczającej 500 m². Typowymi mieszkańcami są weterani wojenni. Osiedle wyróżnia się najwyższymi cenami nieruchomości w Tel Awiwie, a okolica jest starannie utrzymana, z licznymi terenami zielonymi, parkami oraz ogrodami, takimi jak Carter Garden.

Edukacja i nauka

Osiedle graniczy z Uniwersytetem Telawiwskim, który znajduje się na południu. Na terenie osiedla znajduje się również wydział geografii Yad Avnera, w którym mieści się biblioteka.

Religia

W osiedlu znajdują się dwie synagogi, usytuowane przy ulicach Heil Hamishmar oraz Khish.

Sport i rekreacja

W centralnej części osiedla zlokalizowane są korty tenisowe.

Infrastruktura

W północno-wschodniej części osiedla znajduje się ośrodek Bet ha-Lochem, założony w 1974 roku, który zajmuje się rehabilitacją weteranów wojennych oraz terapią ofiar zamachów terrorystycznych. Ośrodek rozciąga się na powierzchni 1 ha i obejmuje salę gimnastyczną, gabinety zabiegowe, miejsca wypoczynku, sale konferencyjne, bary szybkiej obsługi, kryty basen oraz strzelnicę. Dodatkowo, na zewnątrz znajduje się boisko oraz olimpijski basen pływacki.

Na terenie osiedla funkcjonuje również przychodnia zdrowia, a w południowej części znajduje się posterunek policji.

Transport

Wzdłuż osiedla przebiega autostrada nr 20 (Ayalon Highway). Ulicą Sederot Keren Kayemet Le’Israel można dojechać do zachodniej drogi ekspresowej nr 2 (Tel Awiw-Netanja-Hajfa).

Przypisy

Linki zewnętrzne

Mapa osiedla (ABmaps)