Aerozol gaśniczy
Aerozol gaśniczy to środek stosowany do gaszenia pożarów, który powstaje w wyniku reakcji spalania ciała stałego w dedykowanych generatorach aerozolu.
Działanie
Mechanizm działania aerozoli gaśniczych polega na przerwaniu łańcucha reakcji fizykochemicznych spalania przez związanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces palenia, z wysokowydajnym aerozolem gaśniczym, który powstaje z przekształcenia materiału stałego. Ta metoda nie zmienia stężenia tlenu w powietrzu i pozostawia jedynie minimalne zanieczyszczenia.
Zastosowanie
Aerozole gaśnicze mają wszechstronne zastosowanie i spełniają wymagania większości obszarów ich użycia. Generatory aerozolu gaśniczego mogą być elementem stałego systemu przeciwpożarowego (SUG) lub działać jako samodzielne urządzenia gaśnicze.
- Grupa A (pożar ciał stałych) – efektywność gaśnicza potwierdzona dla: akrylo-nitrylo–butadieno-styrenu (ABS), polimetakrylanu metylu (PMMA), polipropylenu (PP), płyt paździerzowych laminowanych, płyt pilśniowych (MDF), sklejki oraz styropianu.
- Grupa B (pożar cieczy palnych) – silniki spalinowe, pomieszczenia bagażowe, warsztaty, maszynownie.
- Grupa C (pożar gazów palnych).
- Grupa F (pożar tłuszczów).
- Urządzenia elektryczne pod napięciem do 36 kV.
W szczególności, znajdują zastosowanie w pomieszczeniach z urządzeniami elektrycznymi, serwerowniach, tunelach kablowych, komorach transformatorowych, elektrowniach wiatrowych, generatorach prądotwórczych, lokomotywach elektrycznych, maszynowniach, wagonach oraz kontenerach automatyki kolejowej. Aerozole gaśnicze są także używane w archiwach i zabytkach, zwłaszcza w miejscach o utrudnionym dostępie, a także w przemyśle zbrojeniowym i na morzu.
Cechy
- W pełni automatyczny i niezależny system detekcji oraz aktywacji (z możliwością aktywacji ręcznej, termicznej lub elektrycznej).
- Nie wymagają zewnętrznego zasilania elektrycznego ani ciśnieniowego.
- Nie potrzebują instalacji hydraulicznych, systemów pomp ani zbiorników ciśnieniowych (nie podlegają nadzorowi UDT).
- Charakteryzują się długim czasem użytkowania oraz stałą efektywnością w czasie.
- Ich wydajność jest niezależna od temperatury i wilgotności.
- Funkcjonują w temperaturach od –40 °C do +50 °C oraz przy wilgotności do 98%.
- Podczas działania nie wypierają tlenu z pomieszczenia.
- Nie są ciśnieniowymi zbiornikami, co pozwala na ich umieszczenie w pobliżu ognia bez ryzyka wybuchu.
- Choć nie zawierają substancji powodujących korozję, osiągają pH 8-10 w środowisku wodnym, co może uszkodzić materiały wrażliwe na wysokie pH.
- Z uwagi na zasadowy odczyn osadów aerozoli po wyładowaniu, ich stosowanie nie jest zalecane w pomieszczeniach typu „clean room”.
- Generują znaczne ograniczenie widoczności, co może utrudniać ewakuację.
- Wysoka temperatura strumienia podczas wyładowania może prowadzić do poparzeń.
- W produktach ubocznych powstających podczas generowania aerozolu znajdują się substancje takie jak amoniak, tlenki azotu, tlenek węgla oraz cyjanowodór, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.
- W trakcie wyładowania należy wyłączyć urządzenia klimatyzacyjne, ponieważ ich filtry mogą pochłaniać aerozol, co zmniejsza jego skuteczność.
Atesty i certyfikaty
Generatory aerozolu gaśniczego są dopuszczone do stosowania w gaszeniu pożarów na podstawie norm unijnych:
- CEN/TR 15276-1 Systemy stałe przeciwpożarowe – Skondensowane systemy gaśnicze aerozolowe – część 1: Wymagania i metody testowe dla komponentów.
- CEN/TR 15276-2 Systemy stałe przeciwpożarowe – Skondensowane systemy gaśnicze aerozolowe – część 2: Projektowanie, instalacja i konserwacja.
Generatory aerozolu gaśniczego posiadają:
- atest PZH nr PZH/HT-2059/2006;
- dobrowolny certyfikat zgodności Polskiego Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej nr 2475/2007;
- certyfikat Laboratorium Wysokich Napięć Instytutu Energetyki w Warszawie, który dopuszcza AGS do gaszenia urządzeń o napięciu znamionowym do 36 kV.