Aeroponika
Aeroponika to system produkcji roślinnej, który nie korzysta z tradycyjnego środowiska stałego, jak w przypadku uprawy w ziemi, ani też z cieczy, jak w hydroponice.
W tej metodzie rośliny są umieszczane w płytach wykonanych z tworzyw sztucznych, co pozwala ich korzeniom unosić się w powietrzu. Woda oraz sole mineralne są rozpylane bezpośrednio na korzenie w formie aerozolu. Stworzone sztuczne środowisko sprzyja szybkiemu wzrostowi i rozwojowi roślin. W szkółkarstwie aeroponika ułatwia przesadzanie roślin bez ryzyka uszkodzenia systemu korzeniowego. Jednakże, wadą tej metody są wysokie koszty oraz skomplikowana aparatura elektroniczna, co powoduje, że jest ona stosowana głównie w produkcji roślin unikatowych.
W przemyśle oraz w badaniach naukowych, hodowla w systemie aeroponicznym wykorzystywana jest w bioreaktorach rozpyłowych, które służą do hodowli korzeni. Materiał roślinny umieszczony na płycie ceramicznej jest zraszany płynną pożywką, wzbogaconą o składniki odżywcze oraz fitohormony, takie jak auksyny.
Metoda aeroponiki została wprowadzona w 1970 roku przez Franco Massantiniego.