Aeronomy of Ice in the Mesosphere

Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM)

Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM) to satelita NASA, który jest częścią programu Explorer i jest przeznaczony do badania obłoków srebrzystych powstających w mezosferze. Został umieszczony na orbicie okołobiegunowej na wysokości 600 km nad powierzchnią Ziemi. Głównym celem projektu jest ustalenie przyczyn formowania się oraz zmienności tych obłoków, a także zbadanie ich zależności od meteorologii mezosfery w rejonach polarnych. Chmury te są szczególnie interesujące dla naukowców, ponieważ zauważony w ostatnich latach wzrost ich częstotliwości oraz pojawianie się w coraz niższych szerokościach geograficznych mogą być związane ze zmianami klimatu.

Wyposażenie satelity

Satelita dysponuje trzema instrumentami:

  • CIPS (Cloud Imaging and Particle Size Experiment) – odpowiedzialny za fotografowanie chmur.
  • SOFIE (Solar Occultation for Ice Experiment) – dokonuje pomiarów temperatury, stężenia dwutlenku węgla, metanu, tlenków azotu, ozonu oraz aerozoli.
  • CDE (Cosmic Dust Experiment) – służy do pomiaru ilości pyłu, który dostaje się do atmosfery z przestrzeni kosmicznej.

Satelita, ważący 197 kg, został wyniesiony na orbitę 25 kwietnia 2007 roku przy użyciu rakiety Pegasus XL, skonstruowanej przez Orbital Sciences Corporation. Rakieta została przymocowana do odrzutowca Lockheed L-1011 Stargazer. Na wysokości 12 km, Pegasus został odłączony i przez 10 minut kierował się w stronę przestrzeni kosmicznej.

Początkowo misja AIM była planowana na 26 miesięcy, jednak NASA postanowiła przedłużyć ją aż do końca roku fiskalnego 2012.

Linki zewnętrzne