Aeronautical Information Publication (AIP)
Aeronautical Information Publication (AIP) to publikacja opracowywana we współpracy z administracją państwową, która zawiera trwałe informacje lotnicze. Zawiera ona dane dotyczące lotnisk, dróg lotniczych oraz obowiązujących procedur, które są kluczowe dla żeglugi powietrznej. W Polsce za publikację AIP odpowiedzialna jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Skład AIP
AIP składa się z trzech ujednoliconych sekcji, które są podzielone na rozdziały i podrozdziały. Umożliwia to przechowywanie oraz odtwarzanie danych w formie elektronicznej oraz bieżących informacji o zmianach, suplementach, wykazach kontrolnych i ręcznych poprawkach. Istnieją również AIP lub tomy AIP, które są dostosowane do użytku w trakcie lotów operacyjnych, na przykład AIP VFR, który jest przystosowany do lotów z widocznością ziemi.
GEN – zawiera ogólne informacje na temat:
- organów odpowiedzialnych za pomoce nawigacyjne, służby i procedury opisane w AIP,
- warunków udostępniania służb i pomocy dla użytkowników międzynarodowych,
- istotnych różnic pomiędzy Normami, Zalecanymi Metodami Postępowania i Procedurami ICAO, przedstawionych w formie wykazów, które ułatwiają identyfikację różnic,
- przepisów krajowych w sytuacjach, gdy Normy, Zalecane Metody Postępowania i Procedury ICAO pozwalają na zastosowanie alternatywnych rozwiązań.
ENR – drogi lotnicze.
AD – lotniska.
W skład publikacji wchodzą również mapy międzynarodowych lotnisk i heliportów, o ile są one wydawane:
- Mapa lotniska/heliportu,
- Mapa naziemnego ruchu lotniskowego,
- Mapa przeszkód lotniskowych,
- Mapa terenu i przeszkód terenowych – w wersji elektronicznej,
- Mapa parkowania lub dokowania statków powietrznych,
- Mapa obszarowa,
- Mapa minimalnych wysokości bezwzględnych dozorowania ATC,
- Mapa podejścia według wskazań przyrządów,
- Mapa terenu dla podejścia precyzyjnego,
- Mapa standardowych dolotów według wskazań przyrządów (STAR),
- Mapa standardowych odlotów według wskazań przyrządów (SID),
- Mapa podejścia z widocznością.
Każda strona powinna zawierać oznaczenia AIP, informacje o terytorium, nazwę kraju wydającego oraz organu publikującego, numer strony lub tytuł mapy, a także, w przypadku niepewności, stopień wiarygodności. AIP może być publikowane przez dwa lub więcej państw, co powinno być wyraźnie zaznaczone na okładce oraz w spisie treści.
AIP tworzy zintegrowany pakiet informacji lotniczych wraz z suplementami, depeszami NOTAM, Biuletynami Informacji Przed Lotem (PIB), Biuletynami Informacji Lotniczych (AIC) oraz wykazami kontrolnymi, stanowiąc podstawowy dokument zawierający informacje kluczowe dla żeglugi powietrznej.
Bibliografia
Załącznik 15 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym („Służby informacji lotniczej”).