Aero2
Aero2 to polska sieć telefonii komórkowej, której operatorem jest Polkomtel sp. z o.o.. Zanim doszło do połączenia prawnego z Polkomtelem na koniec listopada 2021, nazwa ta odnosiła się również do samego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego.
Historia
Firma została zarejestrowana 12 maja 2008 roku, rozpoczynając działalność jako strukturalny operator telefonii komórkowej w Polsce. Działała pod markami Aero2 oraz wRodzinie. Była głównym akcjonariuszem Sferii i poprzez powiązania kapitałowe z Polkomtelem, weszła w skład grupy mediowo-telekomunikacyjnej Cyfrowy Polsat.
Spółka dysponowała 4785 pozwoleniami na budowę stacji bazowych UMTS900 oraz 119 pozwoleniami na stacje bazowe LTE 2600. Po przejęciu kontroli nad Mobyland oraz współpracy z operatorem CenterNet, uzyskała prawo do korzystania z dwóch kanałów 10 MHz w paśmie 1800 MHz. Początkowo były one przeznaczone do budowy sieci GSM, jednak ostatecznie zostały zintegrowane, co pozwoliło na wprowadzenie pierwszej w Polsce komercyjnej usługi LTE typu FDD oferowanej hurtowo innym operatorom.
10 listopada 2009 roku Prezes UKE zarezerwował dla Aero2 częstotliwości w zakresie 2570–2620 MHz, przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych w technologii LTE TDD na terenie całego kraju.
Fuzja z CenterNet
CenterNet był operatorem telefonii komórkowej, który działał w Polsce od połowy 2008 roku. Był piątym operatorem infrastrukturalnym na polskim rynku i współpracował z międzynarodowym partnerem, firmą T-Mobile. CenterNet planował utworzenie dwóch różnych marek telefonii cyfrowej; jedną z nich miała być Extreme Mobile, skierowana do młodzieży, ale ostatecznie wdrożono tylko projekt dla środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Od sierpnia 2008 roku CenterNet był sponsorem strategicznym polskiej ekstraligi żużlowej, a umowa z zarządem ligi obowiązywała do końca 2010 roku.
6 sierpnia 2009 roku CenterNet SA podpisał list intencyjny z Mobyland sp. z o.o. dotyczący połączenia obu sieci w jedną, wymiany infrastruktury oraz wspólnego planowania, budowy i utrzymania sieci telekomunikacyjnych. Celem było stworzenie operatora oferującego mobilną sieć Long Term Evolution (LTE).
Formalne połączenie spółek CenterNet i Aero2 miało miejsce 31 grudnia 2014 roku, co oznaczało, że Aero2 przejęła wszystkie prawa i obowiązki CenterNetu, a ta ostatnia została wykreślona z rejestru przedsiębiorców.
Fuzja z Mobyland
Mobyland to kolejny strukturalny operator telefonii komórkowej w Polsce, który również należał do grupy kapitałowej Midas S.A.. 21 maja 2007 roku spółka wzięła udział w przetargu na rezerwację częstotliwości w paśmie 1800 MHz, a 30 listopada 2007 roku otrzymała odpowiednią rezerwację. W czerwcu 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na rozpoczęcie działalności z opóźnieniem wynoszącym trzy miesiące. W lipcu 2009 roku włoska firma Eutelia, pierwotny właściciel Mobyland, sprzedała swoje udziały Aero2.
Wielu ekspertów rynku telekomunikacyjnego uważa, że operator nie miał zamiaru budować nowej marki, ponieważ główny akcjonariusz, Aero2, koncentrował się na hurtowym wykorzystaniu częstotliwości, a usługi Mobyland miały jedynie na celu spełnienie wymogów koncesyjnych.
7 września 2010 roku Mobyland, we współpracy z CenterNet, uruchomił pierwszą komercyjną sieć LTE 1800 z kanałem 20 MHz, co stanowiło debiut komercyjnej sieci telekomunikacyjnej w technologii LTE w zharmonizowanym paśmie 1800 MHz w Polsce.
17 listopada 2010 roku Mobyland przedstawił pierwszy na świecie komercyjny modem LTE 1800 MHz.
Formalne połączenie Mobyland z Aero2 miało miejsce 7 października 2015 roku, co również skutkowało wykreśleniem Mobyland z rejestru przedsiębiorców.
Fuzja z Midasem
Midas S.A. to spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, założona w 1994 roku jako jeden z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Od 1997 roku była notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej statutowy zakres działalności obejmował nabywanie i zarządzanie papierami wartościowymi, udzielanie pożyczek oraz zaciąganie kredytów, a od 2007 roku fundusz skoncentrował się na inwestycjach w sektorze telekomunikacyjnym.
12 lutego 2013 roku firma zmieniła nazwę na Midas S.A. w związku z nowelizacją ustawy z dnia 30 marca 2012 roku, która nakładała na spółki utworzone na podstawie wcześniejszych przepisów obowiązek zmiany nazwy.
21 kwietnia 2017 roku Midas połączył się prawnie z Aero2 jako spółka przejmowana, co spowodowało jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorców.
Fuzja z Polkomtelem
30 listopada 2021 roku doszło do fuzji z Polkomtelem, właścicielem marki Plus. Od tego momentu usługi telekomunikacyjne Aero2 są świadczone przez Polkomtel.
wRodzinie
W czerwcu 2009 roku operator (wówczas CenterNet) podpisał umowę z Fundacją Lux Veritatis na utworzenie sieci komórkowej o nazwie wRodzinie, skierowanej głównie do osób starszych oraz słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam. W ofercie przewidziano bezpłatne połączenia do studia mediów toruńskich oraz możliwość wykonywania darmowych rozmów do wybranych członków rodziny. Telefonia oferowała model telefonu przeznaczony dla osób starszych i chorych oraz specjalny „Fonka” – komórkę dla dzieci. Usługa rozpoczęła działalność 11 lipca 2009 roku.
Umowa została jednak wypowiedziana przez operatora i zarząd fundacji 30 czerwca 2010 roku, w wyniku konfliktu między stronami. Fundacja oskarżyła CenterNet o niewywiązanie się z warunków umowy, podczas gdy CenterNet uważał, że oświadczenie fundacji jest niezgodne z prawdą i wprowadza opinię publiczną w błąd. Wypowiedzenie mogło być również spowodowane konfliktem interesów związanym z zakupem CenterNet przez Zygmunta Solorza-Żaka w maju 2010 roku.
Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI)
Od 10 maja 2011 roku spółka, realizując warunki przetargu, wprowadziła bezpłatny dostęp do internetu na terytorium Polski. Wspólnie z firmą Sferia buduje infrastrukturę bezprzewodowego dostępu do Internetu, z której korzysta także sieć Cyfrowy Polsat, oferując usługi zarówno w technologii UMTS, jak i LTE.
Oferowany przez Aero2 Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) miał maksymalną prędkość transmisji danych wynoszącą 512 kb/s, przy minimalnej prędkości określonej na 256 kb/s zgodnie z zapisami przetargu. W pierwszym roku świadczenia usługi maksymalna prędkość wynosiła 256 kb/s. Połączenie z siecią przerywane jest co 60 minut, ale możliwe jest uzyskanie nowego połączenia po wprowadzeniu kodu CAPTCHA, który został wprowadzony 1 kwietnia 2014 roku. Usługa miała być świadczona przez 3 lata od 22 grudnia 2011 roku, jednak z powodu niewypełnienia zobowiązań przetargowych, ówczesna prezes UKE, Anna Streżyńska, zobowiązała Aero2 do przedłużenia usługi do 21 grudnia 2016 roku. Aby skorzystać z usługi, konieczne jest złożenie pisemnego zamówienia na kartę SIM u operatora.
W technologii LTE TDD 2,6 GHz nadal będzie możliwe korzystanie z bezpłatnego internetu. Prezes UKE zgodził się na przesunięcie terminu budowy infrastruktury LTE, co wydłużyło obowiązek świadczenia darmowego internetu przez Aero2 do 21 grudnia 2016 roku. Zgodnie z decyzją Prezesa UKE z dnia 22 listopada 2016 roku, Aero2 będzie dostarczać BDI jeszcze przez 3 lata po osiągnięciu 50% pokrycia ludnościowego Polski z użyciem częstotliwości 2570–2620 MHz, które są wykorzystywane w technologii 5G. Operator sieci Plus, Polkomtel, ogłosił, że usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) zakończy się 30 grudnia 2024 roku.
7 września 2016 roku operator uruchomił markę a2mobile, oferującą usługi głosowe i mobilny internet w systemie pre-paid. A2mobile korzysta z sieci Aero2 oraz nadajników sieci Plus. Usługi są świadczone w technologiach 2G, 3G, LTE oraz LTE Advanced. Od 30 listopada 2018 roku marka a2mobile została przeniesiona do operatora Premium Mobile Sp. z o.o..
Przypisy
Linki zewnętrzne
Aero2 – bezpłatny dostęp do internetu. Poradnik i test konsumencki.