Aeolocoelotes
Rodzaj Aeolocoelotes należy do rodziny lejkowcowatych i obejmuje 8 gatunków, które zostały szczegółowo opisane.
Morfologia
Pająki z tego rodzaju mają długość ciała wynoszącą od 9 do 16 mm. Ich karapaks jest jednolicie czarniawobrązowy lub posiada niewyraźnie zaznaczone, promieniście rozchodzące się smugi. Szczękoczułki są niemal czarne i mają trzy zęby na krawędziach przednich oraz dwa na krawędziach tylnych. Warga dolna oraz szczęki są również w odcieniu czarniawobrązowym. Sternum ma kolor czarniawobrązowy. Kolejność par odnóży, od najdłuższej do najkrótszej, to: IV, I, II, III. Ich barwa jest czarniawobrązowa, bez obrączkowania. Odwłok (opistosma) z wierzchu jest czarniawobrązowy z szarymi szewronami lub nieregularnymi smugami, natomiast od spodu ma kolor żółtawobrązowy i jest wolny od nakrapiania.
Genitalia samic charakteryzują się płytką płciową, która ma różnie wykształcone zęby oraz zesklerotyzowaną nabrzmiałość w części przedniej lub dwoma takimi nabrzmiałościami po bokach. Nogogłaszczki samców mogą mieć apofizę rzepki, która jest zanikła, zredukowana lub dobrze rozwinięta. Goleń ma dużą apofizę retrolateralną oraz małą lub całkowicie niewykształconą apofizę lateralną. Konduktor jest gruby i mocny, embolus jest również gruby i krótki, a apofiza medialna może być rozwidlona, łyżeczkowata lub uwsteczniona.
Rozprzestrzenienie
Gatunki należące do tego rodzaju występują endemicznie w południowej Japonii, w tym na południu wysp Honsiu, Kiusiu i Sikoku.
Taksonomia
Rodzaj ten został wprowadzony w 2020 roku przez Kenichiego Okumurę w czasopiśmie „Acta Arachnologica”, na podstawie wyników analizy molekularnej filogenezy, które pozwoliły na wydzielenie niektórych gatunków z rodzaju norosz (Coelotes). Nazwa rodzajowa jest połączeniem terminu noroszów z latynizacją greckiego słowa aiolos, które oznacza „wielką różnorodność”, co odnosi się do dużej zmienności genitaliów w obrębie Aeolocoelotes. Analizy filogenezy przeprowadzone w latach 2022 i 2023 wskazują, że Aeolocoelotes jest najbliżej spokrewniony z rodzajami Alloclubionoides i Curticoelotes, tworząc z nimi klad siostrzany dla Notiocoelotes.
Rodzaj ten obejmuje 8 opisanych gatunków:
- Aeolocoelotes bifurcatus (Okumura et Ono, 2006)
- Aeolocoelotes cornutus (Nishikawa, 2009)
- Aeolocoelotes mohrii (Nishikawa, 2009)
- Aeolocoelotes personatus (Nishikawa, 1973)
- Aeolocoelotes saikaiensis (Okumura, 2013)
- Aeolocoelotes sanoi (Nishikawa, 2009)
- Aeolocoelotes unicatus (Yaginuma, 1977)
- Aeolocoelotes unzenensis (Okumura, 2013)