Aegaeon (księżyc)

Aegaeon (Ajgajon, Saturn LIII)

Aegaeon, znany również jako Ajgajon, to mały księżyc Saturna, który został dostrzeżony na zdjęciach wykonanych przez sondę Cassini w 2008 roku. Jego nazwa wywodzi się od Ajgajona, jednego z hekatonchejrów w mitologii greckiej. Przed nadaniem nazwy, księżyc ten nosił tymczasowe oznaczenie S/2008 S 1.

Ten księżyc porusza się w obrębie pierścienia G, a także prawdopodobnie jest jego źródłem. Jego orbita wykazuje niewielkie oscylacje o okresie zbliżonym do 4 lat, co jest wynikiem rezonansu orbitalnego 6:7 z dużo większym Mimasem.

27 stycznia 2011 roku sonda Cassini przeleciała w odległości mniejszej niż 15 000 km od Aegaeona, rejestrując zdjęcia o rozdzielczości przekraczającej 100 metrów na piksel. Obrazy te ujawniły, że księżyc ma silnie wydłużony kształt, osiągając wymiary 1,4 × 0,5 × 0,4 km. W trakcie obserwacji dłuższa oś była skierowana w stronę Saturna, co potwierdza teorie dotyczące synchronicznego obrotu tego ciała. Powierzchnia Aegaeona ma czerwonawą i bardzo ciemną barwę, ciemniejszą niż jakikolwiek inny księżyc wewnątrz orbity Tytana. Możliwe przyczyny tego zjawiska to materiał z pierścienia G, z którym Aegaeon wchodzi w interakcje, pochodzący z powierzchni małych obiektów, które były narażone na bombardowanie przez komety i meteoroidy. W przeciwieństwie do tego, powierzchnie księżyców krążących w pierścieniu E są jaśniejsze dzięki czystym ziarnom lodu, które zostały wyrzucone z Enceladusa. Inna teoria sugeruje, że niedawne zderzenie mogło doprowadzić do utraty zewnętrznej, lodowej warstwy, pozostawiając ciemne wnętrze.

Zobacz też

  • chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym
  • księżyce Saturna – zestawienie podstawowych danych

Przypisy

Linki zewnętrzne

Aegaeon. [w:] Solar System Exploration [on-line]. NASA. [dostęp 2018-12-15]. (ang.).