AEG

AEG (niem. Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft) to niemiecka firma elektrotechniczna, która została założona przez przemysłowca Emila Rathenaua. Bazuje na spółce akcyjnej Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektrizität, działającej od 1883 roku, zajmującej się produkcją urządzeń dla branży elektrotechnicznej, opartych na patentach Thomasa Edisona.

Historia

Oficjalna nazwa AEG została przyjęta w 1887 roku. W 1907 roku, w wyniku podziału globalnego rynku elektrotechnicznego, firma ta zdobyła w Niemczech status monopolisty i nawiązała współpracę z amerykańskim koncernem General Electric, który wówczas również zajmował dominującą pozycję. W latach 1910–1918 AEG brało udział w tworzeniu różnych konstrukcji lotniczych dla niemieckiej armii, co było związane z rosnącą rolą sił powietrznych podczas I wojny światowej. Po 1918 roku koncern stracił część swojej rynkowej pozycji na rzecz Siemens AG, jednak tuż przed wielkim kryzysem w 1929 roku, jego kapitał akcyjny wynosił 199 mln marek niemieckich, roczne obroty przekraczały 580 mln marek, a zatrudnienie wynosiło 60 tys. osób, przy zysku netto równym 19,2 mln marek.

Po zakończeniu wielkiego kryzysu w 1933 roku oraz objęciu władzy przez nazistów w tym samym roku, AEG otrzymało dodatkowe fundusze, a jego produkcja została dostosowana do potrzeb gospodarki wojennej. Od 1935 roku koncern regularnie dostarczał niemieckiej armii, lotnictwu oraz marynarce wojennej urządzenia i materiały elektrotechniczne. W 1940 roku zamówienia dla Wehrmachtu stanowiły 51% całkowitej produkcji AEG, a ich liczba wzrastała w kolejnych latach. W trakcie II wojny światowej firma uczestniczyła w zagrabianiu przedsiębiorstw państwowych i prywatnych w okupowanej Polsce i ZSRR. Angażowała się także w rozbudowę poligonu SS Heidelager, gdzie prace były wykonywane przez więźniów obozu koncentracyjnego w Pustkowie, w ramach działań III Rzeszy przeciwko ZSRR. W 1942 roku zatrudniała na stałe 100 000 pracowników. Również w latach 40. XX wieku inżynierowie AEG odegrali kluczową rolę w projektowaniu i budowie pierwszych magnetofonów.

Po klęsce Niemiec w 1945 roku, kontrolę nad AEG przejęły państwa alianckie, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR oraz Francja. Zgodnie z postanowieniami konferencji poczdamskiej, AEG miało zostać podzielone i zlikwidowane. Proces ten zrealizowano jednak tylko w NRD, będącej radziecką strefą okupacyjną, gdzie majątek koncernu został upaństwowiony. W RFN, powstałej z pozostałych stref okupacyjnych, postanowiono zreorganizować i dofinansować przedsiębiorstwo.

W 1967 roku doszło do fuzji AEG z Telefunken AG, a połączona firma funkcjonowała pod nazwą AEG-Telefunken do 1985 roku.

W 1985 roku AEG-Telefunken została przejęta przez koncern Daimler-Benz AG. Wówczas zmieniono nazwę na AEG AG i przeprowadzono reorganizację – dział produkcji urządzeń gospodarstwa domowego sprzedano szwedzkiemu przedsiębiorstwu Electrolux w 1996 roku. Część związana z transportem elektrotechnicznym przekształcono w osobną spółkę Adtranz (po połączeniu z ABB Henschel), którą następnie sprzedano kanadyjskiej firmie Bombardier Transportation.

W 1997 roku AEG zostało w pełni zintegrowane z koncernem DaimlerChrysler, a prawa do marki AEG zostały częściowo wykupione przez Electrolux AB (głównie w zakresie jej wykorzystania w marketingu sprzedanego wcześniej działu urządzeń gospodarstwa domowego). Pozostałe działy koncernu kontynuują produkcję elektronarzędzi pod marką AEG (AEG Power Tools).

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona internetowa AEG (niem.)