Aedon (gr. Άηών – słowik) to postać z mitologii greckiej.
Zgodnie z Odyseją, była córką Pandareosa i żoną Zetosa, a także matką Itylosa. Miała tylko jednego dziecka i zazdrościła swojej szwagierce Niobe, co skłoniło ją do próby zabicia najstarszego syna Niobe, Amaleusa, podczas jego snu. Jednak przez pomyłkę zabiła własnego syna. W rozpaczy Aedon błagała bogów o przemianę w słowika.
W innych wersjach mitu Aedon przedstawiana jest jako córka Pandareosa z Miletu, żona Polytechnosa i matka Itysa. Mieszkali w Kolofonie w Lidii, gdzie wiedli szczęśliwe życie, oddając cześć bogom. Ich radość skończyła się, gdy zaczęli chwalić się, że są bardziej zgodną parą od Hery i Zeusa. Zagniewana Hera postanowiła ich ukarać, wysyłając Eris, która wzbudziła w nich pragnienie rywalizacji. Polytechnos postanowił zbudować rydwan, podczas gdy Aedon zajmowała się tkaniem. Zgodnie z zakładem, ten z nich, który skończyłby pierwszy, miał otrzymać od drugiego służącą. Aedon wygrała dzięki pomocy Hery. Polytechnos, w furii, zaplanował zemstę. Udał się do Efezu, gdzie poprosił teścia o zgodę na zabranie siostry Aedon, Chelidon, w odwiedziny. W drodze Polytechnos zgwałcił ją, przebrana w odzież niewolnicy, obcięto jej włosy, a on groził jej śmiercią, jeśli ujawni swoją tożsamość przed siostrą. Chelidon przez jakiś czas była służącą Aedon. Pewnego dnia, rozmyślając nad swoim losem przy źródle, Chelidon została podsłuchana przez siostrę, która ją rozpoznała. Obydwie wymyśliły plan zemsty. Zamordowały Itysa i podały go Polytechnosowi jako posiłek, a następnie uciekły do Miletu. Gdy Polytechnos dowiedział się od sąsiada o ich czynie, ruszył w ich pościg, ale zatrzymała go służba Pandareosa, która została poinformowana przez córki o jego postępku. Związano go, posmarowano miodem i pozostawiono na łące jako pastwę dla much. Jednak żona ulitowała się nad nim, odpędziła muchy i uwolniła męża. Zagniewani bracia i ojciec zamierzali ją zabić, ale Zeus okazał litość i zamienił wszystkich w ptaki. Aedon została przekształcona w słowika.
Przypisy
Bibliografia
Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo we Wrocławiu, 2008. ISBN 978-83-04-04673-3.