Adźńa

Adźńa

Adźńa – zgodnie z tradycją hinduską, jest to ćakra umiejscowiona na czole, tuż nad brwiami, która odpowiada za procesy poznawcze i percepcję. Kontroluje działanie innych ćakr. Jej aktywizacja jest związana z percepcją pozazmysłową. Uaktywnienie tej ćakry wiąże się z rozwojem zdolności parapsychologicznych, takich jak czytanie w myślach czy widzenie pól energetycznych.

Według C.G. Junga

W opisie Junga, ćakra adźńa koncentruje się na tematyce Bożego: nie występuje tu żaden element psychiczny, a jedyną rzeczywistością jest Bóg. Kiedy człowiek osiąga poziom adźńaćakry, staje się on w pełni rzeczywistością psychologiczną, a jednocześnie wchodzi w obszar innej rzeczywistości psychicznej – odwiecznego obiektu psychicznego, którym jest Bóg. Zachodzi całkowite utożsamienie z tym „nie-ja”, co prowadzi do rozpłynięcia się w Nim.

To etap pełnej świadomości o wszystkim, o wszechogarniającej wiedzy i doświadczaniu bytu we wszystkim, co istnieje. Śiwa i Śakti są zjednoczeni, a Śpiąca Królewna (kundalini śakti), manifestując się teraz jako Dewi, powróciła do Boga.

Zobacz też

Przypisy