Adygejski Obwód Autonomiczny
Adygejski Obwód Autonomiczny, znany również jako Adygejski OA (ros. Адыге́йская автоно́мная о́бласть; wcześniej jako Czerkieski Obwód Autonomiczny, Czerkieski OA, ros. Черкесская автоно́мная о́бласть), był obwodem autonomicznym w Związku Radzieckim, który funkcjonował od 1922 do 1991 roku, będąc częścią Rosyjskiej FSRR.
Obwód został założony 27 lipca 1922 roku pod nazwą Czerkieski Obwód Autonomiczny. Tworzenie autonomicznych jednostek terytorialnych dla mniejszości narodowych było elementem polityki znanej jako korienizacja, która miała na celu przyznanie autonomii mniejszościom narodowym zamieszkującym tereny byłego imperium, które wcześniej były dyskryminowane i rusyfikowane przez carat. Już trzy miesiące po jego utworzeniu, 24 października 1922 roku, obwód zmienił swoją nazwę. Decyzja o zastąpieniu terminu czerkieski nazwą adygejski wynikała z chęci upamiętnienia rdzennej ludności – Adygejczyków, którzy sami używają tej nazwy, w przeciwieństwie do rosyjskiego określenia.
Obwód istniał do 3 lipca 1991 roku, kiedy to w wyniku podniesienia rangi i poszerzenia zakresu autonomii adygejskiej, obwód został zlikwidowany, a w jego miejsce utworzono Adygejską ASRR. Ta republika, po kilku miesiącach istnienia, również została zlikwidowana, a w 1992 roku utworzono zamiast niej autonomiczną Republikę Adygei.
Wszelkie informacje dotyczące położenia, gospodarki, historii i ludności Adygejskiego Obwodu Autonomicznego można znaleźć w artykule poświęconym republice Adygei, która obecnie jest częścią Federacji Rosyjskiej i stanowi prawną kontynuację obwodu.