Adwokat kościelny
Adwokat kościelny to osoba, która może być zarówno świecka, jak i duchowna, a jej rola polega na uczestniczeniu w procesach kościelnych. Aby zostać adwokatem, należy ukończyć studia z zakresu prawa kanonicznego (uzyskując świecki tytuł magistra) oraz posiadać tytuł licencjata kościelnego, co jest zgodne z Konstytucją Apostolską Sapientia Christiana z 1979 roku. Dodatkowo, adwokat kościelny, podobnie jak pełnomocnik, powinien być osobą pełnoletnią i cieszyć się nienaruszoną reputacją. Zgodnie z kanonem 1483 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), musi być katolikiem oraz powinien złożyć w sądzie autentyczne zlecenie (kan. 1484). Adwokat kościelny musi być również wpisany na listę adwokatów danego sądu diecezjalnego lub mieć możliwość działania jako adwokat ad causam.
Prawo do obrony
Realizacja prawa do obrony w kontekście prawa procesowego nie wymaga obecności adwokata kościelnego w każdym przypadku. Każdy wierny ma jednak prawo do skorzystania z pomocy prawnej, czyli z usług obrońcy. Sąd i trybunały kościelne mają za zadanie umożliwić korzystanie z usług adwokata kościelnego.
Obowiązki adwokata kościelnego
W każdym postępowaniu adwokat kościelny ma obowiązek dbać o:
- właściwy przebieg postępowania,
- zgromadzenie i przedstawienie w trybunale odpowiednich środków dowodowych,
- przygotowanie głosów obrończych,
- zgłoszenie w odpowiednim czasie środków odwoławczych od niesprawiedliwego lub krzywdzącego wyroku.
W sprawach karnosądowych (kan. 1481 § 2) oraz w kwestiach dotyczących małoletnich i dobra publicznego (kan. 1481 § 2) obecność adwokata kościelnego jest obowiązkowa.
Reprezentacja w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Obecnie najczęściej rola adwokata kościelnego związana jest z procesami o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, w których adwokat może reprezentować zarówno stronę powodową, jak i pozwaną.
== Przypisy ==