ADB
ADB zajmuje się projektowaniem, rozwijaniem i dostarczaniem rozwiązań dla interaktywnej telewizji cyfrowej oraz szerokopasmowych sieci. Główna siedziba firmy mieści się w Genewie (Szwajcaria), a jej ośrodki badawczo-rozwojowe znajdują się w Polsce i Włoszech, natomiast oddział operacyjny funkcjonuje w Tajpej na Tajwanie. ADB ma również biura handlowe w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Azji. Firma jest częścią grupy ADB.
ADB została założona w 1995 roku. Na początku działalności skupiała się na rozwoju i sprzedaży oprogramowania dla telewizji cyfrowej, jednak w 1997 roku poszerzyła swoją ofertę o projektowanie i produkcję sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej. W tym samym roku ADB zaprezentowało swój pierwszy dekoder (STB), a do tej pory firma sprzedała ponad 64 miliony urządzeń na całym świecie.
Aktualnie ADB zatrudnia około 350 pracowników, z czego 70% stanowią inżynierowie-projektanci.
Historia
W 1995 roku Andrew Rybicki założył Advanced Digital Broadcast (ADB), której celem było opracowywanie i sprzedaż oprogramowania dla telewizji cyfrowej.
W 1997 roku ADB, rozwijając swoją działalność, rozpoczęło projektowanie i produkcję sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej. W tym samym czasie otwarto pierwsze biuro rozwojowo-badawcze w Polsce oraz regionalną siedzibę na Tajwanie. ADB wprowadziło także swój pierwszy dekoder (STB) na rynek.
W latach 1998-2000 powstały nowe biura w Australii i Hiszpanii. W 2000 roku ADB sprzedało milionowy dekoder.
W 2001 roku firma ogłosiła wdrożenie dekodera opartego na otwartym standardzie oprogramowania dla telewizji cyfrowej – Multimedia Home Platform (MHP). W tym roku otwarto również siedzibę główną w Genewie, a ADB sprzedało 2 miliony dekoderów.
W 2002 roku ADB otworzyło regionalną siedzibę w Chicago. W Polsce firma uczestniczyła w próbnym nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej opartej na standardzie MHP, a także jako pierwszy producent na świecie wdrożyła dekoder z tym systemem, który dostarczyła dla operatora w Finlandii.
W 2003 roku ADB wprowadziło na rynek włoski dekoder do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, stając się pierwszym na świecie dostawcą hybrydowego dekodera do odbioru telewizji naziemnej (DVB-T) z w pełni wdrożonym systemem MHP. Dekoder ADB (i-CAN 3000) zdobył Niemiecko-Polską Nagrodę Innowacyjną, a magazyn Cable & Satellite International uznał go za Produkt Roku.
W 2004 roku ADB wprowadziło na rynek włoski nowy dekoder do odbioru telewizji cyfrowej (i-CAN 2000T), a hybrydowy dekoder ADB i-CAN 3100TW IPTV/DVB-T zdobył tytuł Produktu Roku w dwóch kategoriach w magazynie Cable & Satellite International.
W 2005 roku ADB zadebiutowało na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych (SWX) i zdobyło kontrakt na dostarczanie rozwiązań hiszpańskiemu operatorowi Telefonica.
W 2006 roku ADB rozpoczęło produkcję w Europie i ogłosiło dostarczenie na rynek osiem milionowego dekodera. Rok ten był przełomowy, gdyż ADB po raz pierwszy dostarczyło rozwiązania na rodzimy rynek polski, a odbiorcą była platforma 'n’, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła dekoder HD z nagrywarką (DVR).
W tym samym roku niemiecki operator IPTV Hansenet stał się klientem ADB, a na rynku brytyjskim firma uruchomiła próbne nadawanie telewizji HD dzięki współpracy z BBC, Channel4, Five i ITV. W Włoszech ADB, w kooperacji z telewizją RAI, przeprowadziło pilotażową transmisję Zimowych Igrzysk Olimpijskich (Turyn 2006) w standardzie HD przy użyciu kompresji MPEG-4 AVC.
W 2007 roku ADB wdrożyło usługi HD u izraelskiego operatora satelitarnego YES, a w Chile uruchomiło IPTV dla operatora Telefonica. W tym samym roku polski operator kablowy Multimedia Polska rozpoczął przejście z telewizji analogowej na cyfrową, wdrażając telewizję HD we współpracy z ADB. ADB podpisało również umowę dystrybucyjną z Border States Electric Supply.
W 2008 roku ADB dostarczyło 12 milionów dekoderów i wprowadziło interaktywne dekodery kablowe z certyfikatem tru2way. Dzięki współpracy z firmą Graybar ADB weszło na rynek Ameryki Północnej. W tym roku ADB dostarczyło rozwiązania dla węgierskiego operatora satelitarnego HelloHD, operatora IPTV Telekom Austria oraz operatora kablowego Telegeneve-Naxoo. W Polsce rozwiązania ADB zdobyli operatorzy kablowi Vectra i INEA. ADB rozpoczęło również dostawy nagrywarki (DVR) cyfrowej dla RiksTV w Norwegii. Podczas światowego forum branży IPTV dekoder ADB 5810TWX został wyróżniony nagrodą ”IPTV World Series Awards” jako ”Najlepsza technologia IPTV do użytku domowego” oraz tytułem “Najbardziej obiecującej technologii zorientowanej na użytkownika” przez Cable & Satellite International.
W 2009 roku ADB ogłosiło dostarczenie 1,5 miliona dekoderów IPTV. Nowymi odbiorcami rozwiązań ADB zostali: TFN Media na Tajwanie, Altibox w Norwegii i Danii oraz operator kablowy Vectra w Polsce. ADB wdrożyło również rozwiązanie zintegrowane ze standardem DivX® oraz serwisami internetowymi, takimi jak YouTube i Facebook. W tym roku ADB zdobyło nagrodę dla ”Najlepszego dekodera” za set-back-box ADB 4820C oraz wyróżnienie za rozwiązanie ADB Home Networking jako ”Najbardziej innowacyjnego produktu i rozwiązania” w Kijowie. W Polsce produkt ADB 5720SX został uznany za “Najlepszy odbiornik PVR” przez czytelników magazynu Satkurier.
W 2010 roku ADB nabyło spółkę córkę Pirelli, Pirelli Broadband Solution, która została przemianowana na ADB Broadband. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu urządzeń i zaawansowanego oprogramowania dla operatorów sieci szerokopasmowych. W tym roku ADB stało się dostawcą rozwiązań dla operatorów takich jak: Canal Digital, First Media i Slovak Telekom.
Na IPTV World Forum w Londynie produkt ADB 5720SX otrzymał tytuł ”Najlepszego rozwiązania/aplikacji interaktywnej”, a Cable & Satellite International przyznało mu tytuły: ”Najbardziej obiecującej technologii zorientowanej na użytkownika” oraz ”Najlepszej interaktywnej technologii i aplikacji” za autorską aplikację CARBO™. W tym roku rozwiązanie ADB wdrożone u operatora 'n’ zdobyło tytuł ”Najlepszego dekodera dla platformy lub tuner CA/CF” według czytelników polskiego magazynu Satkurier.
W 2011 roku hybrydowy dekoder ADB-2850ST, zintegrowany z interfejsem ADB CARBO™, został dostarczony do węgierskiego operatora pay-tv Business Telecom Kft (Btel), a największy litewski operator telekomunikacyjny TEO LT stał się odbiorcą nowego produktu ADB – Epicentro® Software Platform.
W 2011 roku rozwiązanie ADB Multi-room zostało uznane przez czytelników polskiego magazynu Satkurier za ”Najlepszy Produkt”.
W 2012 roku ADB dostarczyło rozwiązania dla belgijskiego operatora telewizji kablowej VOO oraz rosyjskiego operatora telekomunikacyjnego Tattelekom. Drugi z operatorów wdrożył rozwiązanie Epicentro® Software Platform, które zdobyło nagrodę Broadband World Forum Infovision Award 2012 w kategorii Broadband Home. W tym samym roku ADB podpisało kontrakt dystrybucyjny z firmą Adams Cable Equipment (ACE) z Ameryki Północnej na dostawę rozwiązań ADB – P.DGA4001N WiFi ADSL2+gateway.
W 2013 roku ADB zdobyła nagrodę CSI w kategorii „Najlepsze rozwiązanie satelitarne” za platformę Mediabox, wprowadzoną na rynek polski przez operatora nc+. W tym samym roku firma zdobyła wyróżnienie podczas targów Satkrak za rozwiązanie Multi-screen, które zostało określone mianem innowacji roku.
W 2015 roku ADB postanowiło na rebranding i zmieniło swoje logo. Podczas targów IBC zdobyło prestiżową nagrodę (Newbay Media Best of Show Award) za nowo wdrożone rozwiązania – Connected Solutions.
W 2016 roku na targach IBC platforma graphyne2 zdobyła dwie nagrody: Best of Show 2016 Awards oraz CSI 2016 Award w kategorii „Najlepsza Interaktywna Aplikacja lub Technologia”.
W 2017 roku ADB zdobyła nagrodę na targach Satkrak za rozwiązanie graphyne2 Android. W tym samym roku firma dostarczyła polskiemu operatorowi nc+ zaawansowane oprogramowanie, pozwalając abonentom telewizji satelitarnej w Polsce po raz pierwszy na oglądanie treści w ultra wysokiej rozdzielczości UHD (4K). ADB obchodziło również dostarczenie 60 milionów dekoderów i urządzeń sieciowych.
W 2019 roku ADB wdrożyło system vuTyme™ dla australijskiego operatora Foxtel.
W 2021 roku ADB dodało do swojej oferty router Thunder AX z obsługą nowego standardu WiFi 6.
Produkty
ADB projektuje, rozwija i dostarcza rozwiązania dla operatorów telewizji cyfrowej, sieci szerokopasmowych, a także dla producentów treści oraz hoteli, szpitali i osiedli mieszkaniowych.
Oferta produktów ADB obejmuje kompleksowe rozwiązania, takie jak:
- dekodery
- oprogramowanie do usług płatnej telewizji, takie jak: video na żądanie (VoD), multiroom, telewizja interaktywna, aplikacje internetowe, personalizacja, rekomendacje i wiele innych;
- rozwiązania telekomunikacyjne, urządzenia dostępowe oraz do zdalnego zarządzania.
Klienci
Odbiorcami produktów ADB są między innymi: A1 Telekom Austria, Border States Electric, Canal Digital, Cox Communications, Cyfrowy Polsat, Graybar, NC+, Spectrum, Swisscom, Telecom Italia, Telefonica, Telenet, Telenor oraz Vodafone.