ADVA Optical Networking

ADVA Optical Networking

ADVA Optical Networking to niemieckie przedsiębiorstwo działające w branży telekomunikacyjnej, które zatrudniało blisko 2000 pracowników w 19 krajach na pięciu kontynentach.

Firma ADVA Optical Networking SE została założona w 1994 roku w Meiningen, w byłej fabryce dysków twardych Robotron. Rozpoczęła swoją działalność w sektorze telekomunikacyjnym, oferując sprzęt w technologii WDM. W miarę rozwoju branży teleinformatycznej, firma poszerzyła swoją ofertę o urządzenia w technologii Ethernet Access Device (EAD). ADVA posiadała 20% udziału w rynku technologii EAD, co zapewniało jej pierwsze miejsce na świecie. Dodatkowo, zajmowała trzecią lokatę na rynku technologii Wavelength Division Multiplexing (WDM) w regionie EMEA – Europa, Bliski Wschód i Afryka oraz czwarte miejsce w Ameryce Północnej.

Główna siedziba administracyjna ADVA Optical Networking mieściła się w Monachium, w Niemczech.

Historia

Historia ADVA Optical Networking rozpoczęła się w 1994 roku w Meiningen. W 1995 roku firma zaprezentowała swój pierwszy produkt – trzykanałowy WDMESCON multiplexer. W 1998 roku wprowadzono na rynek Optical Channel Multiplexer (OCM) w wersjach 4, 8 i 16. W 1999 roku ADVA nawiązała współpracę z Alcatel oraz uruchomiła produkcję urządzeń FSP-I i FSP-II. W tym samym okresie firma zadebiutowała na giełdzie w czasie tzw. „bańki spekulacyjnej”, stając się bardziej wartościową spółką niż Lufthansa. Rok później ADVA przejęła kilka przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, w tym Storage Area Networks Ltd. (Cambridge, Wielka Brytania), Cellware Breitband Technologie GmbH (Berlin, Niemcy), FirstFibre Ltd. (York, Wielka Brytania) oraz Siemens Norway Telecom R&D Team (Oslo, Norwegia), co umocniło jej pozycję na rynku.

W 2001 roku zakończono w Meiningen budowę nowoczesnego kompleksu badawczo-rozwojowego, w którym uruchomiono linię produkcyjną sprzętu WDM. W tym samym roku ADVA rozszerzyła ofertę produktów WDM, wprowadzając urządzenia z serii FSP1000 i FSP2000. Wprowadzono także narzędzia do zarządzania siecią: FSP Network Manager oraz FSP Planner. W 2004 roku ADVA przejęła Metro Packet Systems, Inc. (Wilmington, Delaware, USA), co oznaczało inwestycję w rynek Ethernet. W 2006 roku firma kontynuowała inwestycje w sektorze Ethernet, nabywając udziały w amerykańskich firmach Covaro Networks (Richardson, Teksas, USA) oraz Movaz Networks (Atlanta, Georgia, USA).

Od 2014 roku ADVA Optical Networking przejęła szwajcarską firmę Oscilloquartz SA, specjalizującą się w produkcji urządzeń synchronizacyjnych (w tym zegarów atomowych i oscylatorów). W styczniu 2016 roku do ADVA dołączyła firma Overture Networks, lider w dziedzinie Ethernet over TDM (EoTDM). Dzięki temu ADVA zdobyła ponad 20% rynku technologii Ethernet Access. W sierpniu 2021 roku ogłoszono plan fuzji z firmą ADTRAN. Nowa spółka, Adtran Holdings Inc., posiada 54% udziałów ADTRAN oraz 46% udziałów ADVA. 15 lipca 2022 roku ADVA stała się częścią Adtran Holdings Inc..

Działalność

ADVA produkowała urządzenia WDM z rodziny FSP3000, sprzęt Ethernet z serii FSP150 oraz narzędzia do monitorowania i zarządzania siecią.

Firma specjalizowała się w rozwiązaniach sieciowych opartych na technologii WDM i Ethernet, koncentrując się na optymalizacji transportu oraz technologii agregacji. Działalność ta obejmowała trzy kluczowe obszary: infrastrukturę operatora, dostęp do sieci Ethernet oraz wyspecjalizowane sieci klienckie. ADVA Optical Networking oferowała klientom przepustowość danych przekraczającą 100 Gb/s w technologii Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM).

Roczne przychody firmy:

  • 2013: 310,7 miliona EUR
  • 2016: 566,7 miliona EUR
  • 2021: 603,3 miliona EUR

Produkty

FSP 150 to rodzina produktów, która zapewnia dostęp do inteligentnych rozwiązań Ethernet. Przykłady to: FSP150 GE110, FSP150 CC-206, FSP150 EG-X, FSP150 XG210, FSP150 XG116, FSP150 XG120.

FSP 3000 to platforma Wavelength Division Multiplexing (WDM).

FSP Management Suite składa się z czterech komponentów:

  • FSP Element Manager – Local Terminal Craft (LCT), monitorowanie poszczególnych elementów sieci.
  • FSP Network Manager – Element Management System (EMS), kompleksowe rozwiązanie do zarządzania siecią.
  • FSP Network Planner – narzędzie do uproszczenia procesu planowania i konfiguracji sieci.
  • FSP Service Manager – umożliwia szybkie i łatwe zarządzanie siecią w topologii end-to-end, zapewniając wysoką jakość usług w całej sieci.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Strona internetowa ADVA Optical Networking

Cena akcji ADVA Optical Networking (zarchiwizowane z tego adresu 2017-02-11).

ADVA Optical Networking partnerem British Telecom

Strona internetowa Oscilloquartz SA

Raport roczny za rok 2013