Adular
Adular to minerał z grupy krzemianów, który jest przezroczystą oraz bezbarwną odmianą skalenia potasowego. Klasyfikowany jest jako minerał rzadki.
Nazwa tego minerału wywodzi się od gór Adula w Alpach, znajdujących się w pobliżu Przełęczy Św. Gotarda w Szwajcarii.
Charakterystyka
Właściwości
Adular tworzy kryształy o grubotabliczkowej lub słupkowej formie, osiągające długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Czasami występuje w postaci romboedru. Jest kruchy i przezroczysty.
Minerał ten często wykazuje perłową opalescencję, migotliwość oraz charakterystyczną grę barw, znaną jako adularyzacja. Kryształy, które prezentują to zjawisko, określane są mianem kamieni księżycowych.
Występowanie
Adular jest minerałem hydrotermalnym, występującym w niskotemperaturowych żyłach magmowych. Najlepsze okazy można znaleźć w druzach oraz szczelinach skalnych.
Główne miejsca występowania to: Szwajcaria – w Alpach, Aular-Berstock (gdzie po raz pierwszy go pozyskano), Austria – w Zillertall i Habachtal, Włochy – w Val di Vizze i Val Medel, Francja – w Val d’Isère, a także Niemcy, Birma, Rumunia oraz Meksyk.
Znaczenie
- Ma znaczenie zarówno naukowe, jak i kolekcjonerskie.
- Odmiany przypominające kamienie księżycowe znajdują zastosowanie w jubilerstwie.
- Wykorzystywany jest do produkcji ozdobnej galanterii.
Zobacz też
Bibliografia
Kazimierz Maślankiewicz: Kamienie szlachetne. Wyd. 3 poprawione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo Geologiczne, 1982. Brak numerów stron w książce.
Michał Sachanbiński: Vademecum zbieracza kamieni szlachetnych i ozdobnych. Warszawa: Wydawnictwo Geologiczne, 1984. ISBN 83-220-0199-1. Brak numerów stron w książce.