Adszit (arab. عدشيت, właściwie Adszit al-Kusajr) to wieś zlokalizowana w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafazie An-Nabatijja, w Libanie.
Położenie
Wioska usytuowana jest na niewielkim płaskowyżu, na wysokości 440 metrów n.p.m. Na północ od niej znajduje się Dolina Taforh. Adszit leży około 5 kilometrów na zachód od granicy z Izraelem.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wioski Kantara, Rabb at-Talatin, at-Tajba, Dajr Sirjan, Al-Kusajr oraz Alman.
Historia
Po I wojnie światowej, w 1918 roku, wieś stała się częścią francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie ustanowiono w 1923 roku. W 1941 roku proklamowano Liban, a dwa lata później kraj ten uzyskał międzynarodowe uznanie. W 1946 roku wycofały się ostatnie jednostki francuskie. W czasie Wojny domowej w Mandacie Palestyny w okolicach wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które atakowały pozycje żydowskie na obszarze byłego brytyjskiego Mandatu Palestyny. W październiku 1948 roku, podczas I wojny izraelsko-arabskiej, Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując między innymi wieś Adszit. Wioska pozostała pod kontrolą izraelską aż do zakończenia wojny, stanowiąc ważny element w negocjacjach dotyczących zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim.
Ze względu na bliskie sąsiedztwo z granicą izraelską, Adszit doświadczała licznych konfliktów w trakcie kolejnych wojen izraelsko-arabskich. W czasie wojny libańskiej w 1982 roku wieś została zajęta przez Izraelczyków. Do 2000 roku znajdowała się w izraelskiej strefie bezpieczeństwa w południowym Libanie. Po 1985 roku stacjonowały tam siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się Izraelczyków w 2000 roku, obszar wioski przeszedł pod kontrolę Hezbollahu. Konflikty z tą organizacją doprowadziły do II wojny libańskiej w 2006 roku, podczas której na wieś spadły bomby. Po zakończeniu wojny teren wioski jest patrolowany przez siły UNIFIL, a międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę lokalnej infrastruktury.
Gospodarka
Lokalna gospodarka opiera się głównie na rolnictwie.