Adrien de Jussieu

Adrien Laurent Henri de Jussieu

(ur. 23 grudnia 1797 w Paryżu, zm. 29 czerwca 1853, tamże) – botanik francuski.

Życiorys

Adrien de Jussieu pochodził z rodziny de Jussieu, która w XVIII i XIX wieku stanowiła znaczącą siłę w dziedzinie botaniki, będąc jej ostatnim męskim przedstawicielem. Był synem Antoine Laurenta oraz Thérèse Adrienne, z domu du Boisneuf. Uczył się w systemie zaocznym w Lycée Napoléon/Collège royal Henri-IV (obecnie Lycée Henri-IV). W 1824 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „De Euphorbiacearum generibus medicisque earundem viribus tentamen” na wydziale medycznym (Faculté de Paris) Uniwersytetu Francji. W tym samym roku dołączył do Niemieckiej Akademii Przyrodników Leopoldina.

W 1826 roku objął katedrę botaniki i został profesorem w królewskim ogrodzie botanicznym przy Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu (Jardin des plantes, wówczas Jardin du Roi), zastępując swojego ojca. W 1831 roku został członkiem Francuskiej Akademii Nauk, a w 1853 roku objął stanowisko jej przewodniczącego. Dodatkowo, w 1850 roku uzyskał tytuł zagranicznego członka honorowego Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk.

Adrien de Jussieu napisał kilka monografii botanicznych, w których wzbogacał opisy rodzin roślin o informacje dotyczące anatomii, w tym embriogenezy. Kontynuował badania swojego ojca oraz stryja w dziedzinie taksonomii roślin. Zredagował także pośmiertne wydanie „Introductio in historiam plantarum” swojego ojca. Jego podręcznik „Botanique. Cours élémentaire d’histoire naturelle à l’usage des collège” doczekał się kilkunastu wydań i był jednym z trzech podręczników przyrodoznawstwa zatwierdzonych przez francuskie władze naukowe do nauczania w szkołach. W 1849 roku został przetłumaczony na język polski przez Chałubińskiego jako „Wykład początków botaniki”, uznawany za nowoczesny i kluczowy podręcznik botaniki w języku polskim przez drugą połowę XIX wieku. W systemie International Plant Names Index gatunki opisane przez niego oznaczane są skrótem A.Juss. W 2021 roku w bazie tego systemu znajdowało się 1070 taksonów, których był autorem. Współpracując z Adolphem Brongniartem, przyczynił się do rozbudowy kolekcji ogrodu botanicznego. Jego księgozbiór został po jego śmierci wystawiony na aukcję.

Był żonaty z Madeleine Antoinette Adèle Émilie de Jussieu. Miał siostrę o imieniu Antoinette Thérèse Amélie oraz dwie córki. Wśród jego przyjaciół wymienia się m.in. Adolphe’a Brongniarta, Prosper Mérimée, Stendhala oraz Victora Jacquemonta. Został pochowany na Cmentarzu Montparnasse.

Na jego cześć, już w 1825 roku, Charles Gaudichaud-Beaupré nadał nowo odkrytemu rodzajowi rośliny z rodziny wilczomleczowatych nazwę Adriana.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Adrien de Jussieu – publikacje w bibliotece Polona