Adrianna Agnieszka Siennicka
Adrianna Agnieszka Siennicka (urodzona 4 marca 1970 w Radzyniu Podlaskim) jest polską italianistką. Pełniła funkcję Konsul Generalnej RP w Mediolanie w latach 2017–2022 oraz była dyrektorką Instytutu Polskiego w Rzymie w okresie 2022–2024.
Życiorys
W latach 1995–1999 studiowała na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Italianistyki, zdobywając z wyróżnieniem tytuł magistra. W 2003 roku obroniła pracę doktorską w dziedzinie nauk humanistycznych dotyczącej językoznawstwa, której tematem była dysertacja pt. Il linguaggio politico del Novecento. Precedimenti retorici atti a persuadere l’uditorio nelle allocuzioni di Benito Mussolinii (Język polityczny XX wieku. Techniki retoryczne w przemówieniach Benito Mussoliniego mające na celu przekonanie słuchaczy). Jej promotorką była Teresa Giermak-Zielińska.
W 1993 roku rozpoczęła pracę jako tłumaczka w ambasadzie Włoch w Warszawie, gdzie do 1997 roku była zatrudniona w Biurze Radcy Handlowego oraz Biurze Konsularnym. W 2003 roku podjęła pracę w Katedrze Italianistyki na UW. W 2014 roku zainicjowała umowę z Uniwersytetem dla Cudzoziemców w Sienie w celu wprowadzenia programu DITALS, umożliwiającego studentom uzyskanie dwóch dyplomów. Była również koordynatorką programów LLP „Erasmus” oraz „Erasmus+”. W październiku 2017 roku została wyróżniona indywidualną nagrodą rektora Uniwersytetu Warszawskiego za osiągnięcia dydaktyczne, organizacyjne oraz za szczególne zasługi dla uczelni. Należy do grona założycieli Stowarzyszenia Italianistów Polskich oraz jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Profesorów Włoskich. Jest autorką licznych publikacji w dziedzinie socjolingwistyki i retoryki.
Od 25 lutego 2017 roku do 2022 roku pełniła funkcję Konsul Generalnej RP w Mediolanie. Od 20 października 2022 roku do 2024 roku jest dyrektorką Instytutu Polskiego w Rzymie.
Posługuje się biegle językami: włoskim, francuskim i angielskim.
Wybrane publikacje
Benito Mussolini retore: un caso di persuasione politica, Frankfurt am Main: Peter Lang Edition, 2016.