Adrian Francis Utley
Adrian Francis Utley (urodzony 27 kwietnia 1957 roku w Northampton) to angielski gitarzysta jazzowy oraz producent muzyczny, który pochodzi z Bristolu. Jest najbardziej znany z gry w zespole trip hopowym Portishead, w którym pełnił także rolę producenta albumów. Jego umiejętności obejmują nie tylko grę na gitarze, ale również na gitarze basowej, pianinie oraz syntezatorach. Utley angażował się także w aranżację instrumentów dętych i strunowych. Wyprodukował trzeci album zespołu The Coral, zatytułowany The Invisible Invasion. Współpracował również z artystami takimi jak Goldfrapp i Sparklehorse.
Życiorys i działalność
W wieku 14 lat Utley zaczął grać na gitarze, inspirując się jazzowymi standardami takich artystów jak John Coltrane i Miles Davis. W 1991 roku poznał producenta, inżyniera dźwięku i muzyka Geoffa Barrowa oraz wokalistkę Beth Gibbons. Wspólnie zaczęli tworzyć muzykę, co doprowadziło do powstania zespołu Portishead. Do współpracy dołączył inżynier dźwięku i perkusista Dave MacDonald. Utley pomógł Barrowowi w nawiązaniu współpracy z niezależną wytwórnią Go! Discs z Londynu, chociaż sam nie podpisał kontraktu. Debiutancki album zespołu, Dummy, ukazał się w 1994 roku. Grupa wypuściła dwa kolejne albumy: studyjny Portishead oraz koncertowy Roseland NYC Live, a następnie w 1999 roku zawiesiła działalność.
W 2000 roku Utley wyprodukował album Textile Lunch zespołu Flanagan-Ingham Quartet, a w 2002 roku pełnił rolę dodatkowego producenta przy albumie Out of Season Beth Gibbons i Paula Webba.
W 2003 roku brał udział jako multiinstrumentalista (kontrabas, gitara akustyczna, gitara basowa, gitara elektryczna, sampling, syntezator, fortepian dziecięcy) w nagrywaniu albumu Before the Poison Marianne Faithfull, który ukazał się w styczniu 2005 roku.
W 2005 roku, wspólnie z Geoffem Barrowem, wyprodukował album The Invisible Invasion zespołu The Coral. W tym samym roku członkowie Portishead spotkali się ponownie, aby nagrać utwór „Un Jour Comme un Autre (Requiem for Anna)” na tribute album poświęcony Serge’owi Gainsbourgowi.
W 2008 roku wydany został trzeci album Portishead, Third.
W 2010 roku Utley, razem z Willem Gregorym z zespołu Goldfrapp, skomponował ścieżkę dźwiękową do niemego filmu z 1928 roku pt. Męczeństwo Joanny d’Arc w reżyserii Carla Theodora Dreyera. Muzykę wykonał zespół gitar elektrycznych (w tym Utley), głosów, syntezatorów, instrumentów dętych blaszanych, harfy i perkusji, pod dyrekcją prezentera BBC Charlesa Hazlewooda. W październiku następnego roku utwór miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych.
W 2012 roku otrzymał zlecenie od SoundUK oraz National Trust na skomponowanie utworu „Sonic Journey”, inspirowanego jego spacerem po zamku Croft w Herefordshire oraz otaczających go starych drzew. Utley został zainspirowany 1000-letnim dębem „Quarry Oak”, unikalną potrójną aleją kasztanowców oraz niezwykłymi, starymi głogami. Do utworu dołączono mapę trasy, dzięki której słuchacze mogli odtworzyć kroki Utleya, oraz teledysk, nakręcony przez Johna Mintona. Trwający blisko 15 minut „Sonic Journey” został opublikowany przez SoundUK 11 października tego samego roku jako plik MP3.
W 2013 roku Utley zorganizował zespół Guitar Orchestra, złożony z 19 gitarzystów, czterech organistów i jednego klarnecisty basowego, aby wykonać wersję utworu „In C” autorstwa Terry’ego Rileya w St. George’s Hall w Bristolu.
W 2014 roku, we współpracy z Alim Chantem, wyprodukował album Too Bright artysty z Seattle Mike’a Hadreasa, znanego pod pseudonimem Perfume Genius.
W 2017 roku zaangażował się w realizację albumu The Underside of Power zespołu Algiers, co miało na celu wprowadzenie jeszcze większej dynamiki do ich agresywnie politycznych nagrań.
W 2018 roku Utley wziął udział w audycji Great Live BBC Radio 4 poświęconej Milesowi Davisowi.
Inspiracje
Wśród swoich inspiracji Utley wymienia Milesa Davisa, Johna Coltrane’a oraz Elvina Jonesa, a także nie-jazzowych artystów, takich jak Jimi Hendrix, Stevie Wonder, Ennio Morricone, Mick Ronson, Herbie Hancock, Howlin’ Wolf, A Tribe Called Quest, Public Enemy, Radiohead, The Beatles, Nirvana, Ravi Shankar, Gustav Mahler, Muddy Waters, Claude Debussy, Wes Montgomery oraz Joy Division.
Dyskografia
Na podstawie informacji z profilu artysty na Discogs:
Albumy kolaboracyjne
- Warminster (1999) z Mount Vernon Arts Lab
- Arcadia (Music From The Motion Picture) (2018) z Willem Gregorym
- Spiralis Aurea Trio (2024) ze Stefano Pilią i Alessandrą Novagą
Single i EP-ki
- The Vapourer (2013) ze Spiro
Inne
- „Sonic Journey” (2012)