Adrian (staroobrzędowy metropolita moskiewski)

Adrian

Imię świeckie Aleksandr Giennadjewicz Czetwiergow (ur. 14 lutego 1951, zm. 10 sierpnia 2005) – był zwierzchnikiem Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej w latach 2004-2005.

Życiorys

Pochodził z kupieckiej rodziny z Kazania. W 1974 roku ukończył instytut lotnictwa w Kazaniu, zdobywając również podstawowe wykształcenie artystyczne. Pracował jako inżynier-konstruktor. W 1980 roku ożenił się z Natalją Sztriniową. W 1986 roku zakończył dotychczasową pracę, po czym zajął się wyłącznie pracą w kazańskiej parafii staroobrzędowej pod wezwaniem Kazańskiej Ikony Matki Bożej, a od 1995 roku także jako ikonograf. Stworzył ikonostas dla parafii staroobrzędowej w Jekaterynburgu i pełnił funkcję przewodniczącego rady parafialnej w kazańskiej placówce duszpasterskiej staroobrzędowców.

W 1998 roku jego żona zmarła. 17 października 1999 roku został wyświęcony na diakona i prowadził działalność duszpasterską w cerkwi w Kazaniu. W tym samym roku Uświęcony Sobór Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej mianował go biskupem kazańskim i wiackim. 14 maja 2000 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 2001 roku złożył wieczyste śluby mnisze przyjmując imię Adrian. 29 kwietnia 2001 roku przyjął chirotonię biskupią z rąk metropolity moskiewskiego i całej Rusi Alimpiusza, biskupów jarosławskiego i kostromskiego Jana, nowosybirskiego i całej Syberii Sylwana, kijowskiego Sawwacjusza oraz kiszyniowskiego i całej Mołdawii Zosimy.

W lutym 2004 roku został wybrany na metropolitę moskiewskiego i całej Rusi po śmierci metropolity Alipiusza. Jako pierwszy w historii hierarcha staroobrzędowy nawiązał kontakty z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i rozpoczął rozmowy dotyczące potencjalnej współpracy. Był także pierwszym zwierzchnikiem Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej, który współdziałał z władzami świeckimi, uzyskując od mera Moskwy Jurija Łużkowa zgodę na odzyskanie przez staroobrzędowców dwóch cerkwi w stolicy oraz odbudowę tradycyjnego centrum staroobrzędowców-popowców – Cmentarza Rogożskiego, na którym został pochowany. Jego inicjatywy wywołały kontrowersje wśród części duchowieństwa oraz wiernych Kościoła.

Wiele lat zmagał się z chorobą niedokrwienną serca. Zmarł podczas procesji nad rzeką Wieliką w trakcie wizyty duszpasterskiej w eparchii wiackiej, w wyniku czwartego zawału serca.

Miał syna oraz dwie córki.

Bibliografia

Biogram na stronie Kościoła. rpsc.ru. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-26)].

Przypisy