Adrian Paci

Adrian Paci (urodzony 28 stycznia 1969 w Szkodrze) to albański artysta.

Życiorys

Paci pochodzi z rodziny artystycznej; jego rodzicami są Ferdinand i Brigjida. W latach 1987–1991 studiował w Instytucie Sztuk w Tiranie, a następnie kontynuował naukę w Instytucie Beato Angelico w Mediolanie. W latach 90. związał się z eksperymentalnym środowiskiem artystycznym w Albanii. Wiosną 1997 roku, w czasie kryzysu państwowego, opuścił kraj i osiedlił się we Włoszech, gdzie kształcił się w Scuola Beato Angelico w Mediolanie. Szybko zdobył uznanie jako artysta, zaliczany do pokolenia transformacji. W 2002 roku rozpoczął współpracę z galeriami: Francesca Kaufmann w Mediolanie oraz Peter Kilchman w Zurychu. Od 2003 roku wykładał sztuki wizualne na Accademia Carrara di Belle Arti w Bergamo oraz na Uniwersytecie Iuav w Wenecji.

W swoich pracach, zarówno w obrazach, jak i w prezentacjach wideo, artysta odnosi się do wspomnień z Albanii oraz do statusu imigranta w społeczeństwie włoskim. Do jego najbardziej znanych dzieł należy film Albanian Stories (1997), w którym trzyletnia córka artysty opowiada o wspomnieniach z Albanii, bawiąc się swoimi lalkami. Film Pictori przedstawia losy anonimowego malarza, który opisuje swoje życie i pracę, a jego źródłem utrzymania jest podrabianie dyplomów i dokumentów. W filmie Apparizione (2001) najmłodsza córka artysty, Tea, śpiewa piosenkę, na którą odpowiadają jej krewni w Albanii.

W 2005 roku na Biennale w Wenecji Paci zaprezentował film Turn On, którego akcja toczy się na ulicach Szkodry, gdzie artysta wynajął grupę bezrobotnych, aby oświetlali ciemne ulice miasta przy pomocy generatorów prądu. Praca Per Speculum z 2006 roku przedstawia dzieci bawiące się w sielskiej scenerii, ale nie patrzące w kamerę, lecz w lustro. Gdy bosy chłopiec rozbija lustro strzałem z procy, pozostałe dzieci bawią się odłamkami, puszczając tzw. zajączki.

W okresie od września do października 2007 roku miała miejsce wystawa A. Paciego w krakowskim Bunkrze Sztuki, w ramach projektu Transkultura, a w 2010 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi. W 2012 roku warszawska galeria lokal_30 zorganizowała jego indywidualną wystawę „The Storyteller” (kuratorka: Agnieszka Rayzacher). Wystawie towarzyszył wykład artysty, który odbył się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Obecnie mieszka w Mediolanie i prowadzi wykłady na Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie.

Wystawy indywidualne

  • 1998: Permanent Instability – Narodowa Galeria Sztuki, Tirana
  • 2001: Adrian Paci – Albanian Stories, Bildmuseet, Umeå
  • 2002: Eldorado, Galleria d¹Arte Moderna e Contemporanea, Bergamo
  • 2002: Sorella Morte_Adrian Paci, Galleria Francesca Kaufmann, Mediolan
  • 2002: True Stories, Galeria Irida, Sofia
  • 2003: Blut & Honig – Zukunft ist am Balkan., Klosterneuburg, Austria
  • 2005: Perspectives 147: Adrian Paci, Muzeum Sztuki Współczesnej, Houston (Teksas)
  • 2010: Kunsthaus Zürich, Zurych
  • 2013: Vie en transit. Galérie nationale du Jeu de Paume, Paryż.
  • 2014: Playtime. Städtische Galerie im Lenbachhaus, Monachium

Przypisy

Linki zewnętrzne